Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

Tenis Sporunun Tarihçesi

Kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde, iki ya da dört kişi ile oynan bir spordur. Tenis oyunu, 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatıldı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor halini aldı. 1877 yılında Londra’da yapılan ilk tenis turnuvasının ardından, zaman içinde ABD, Avustralya ve […]

Tenis Sporunun Tarihçesi
04 Aralık 2017 - 21:38 'de eklendi.

Kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde, iki ya da dört kişi ile oynan bir spordur. Tenis oyunu, 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatıldı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor halini aldı.

1877 yılında Londra’da yapılan ilk tenis turnuvasının ardından, zaman içinde ABD, Avustralya ve Kanada yayılarak yaygın bir biçimde oynanmaya başlandı. İlk profesyonel tenis karşılaşması ise 1926 yılında oynanmaya başlandı. Ülkemizde ilk tenis oyununu ise, İngilizler oynamıştır. 1900 yılında İstanbulda bulunan İngilizlerin kendi aralarında tertipledikleri maçlarda üç yıl üst üste kazanana “Çelenk Kupası” verilmesi şartı ile turnuvalar düzenlediler. Ülkemizde düzenlenen ilk turnuvalarda Çelenk Kupasını alan ilk Türk tenisçi si Suat Subay’dır. Ülkemizde yapılan turnuvalar sonrasında 1924 yılında, Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Federasyonun kurulması ile ülkemizde farklı bir konum alan tenisin, yurt içi ve yurt dışı müsabakaları da düzenlemeye başlandı.

Ülkemizde düzenlenen tenis turnuvalarında birinci olan Suat Subay dan sonra da, Ülkemiz farklı oyuncular ile 1930 yılında ilk milli tenis karşılaşmasına katılarak Balkan Şampiyonu olmayı başarmıştır. Teniste uzun yıllar şampiyonluğu bırakmayan ülkemiz 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi Bari ise, bu alanda kırılması güç bir rekor kırmayı başarmıştır. Günümüze kadar Teniste farklı dallarda birçok başarıya imza atan ülkemizin, bu alandaki başarısı hala devam etmektedir.

Kaynak: http://www.bilgiustam.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER