Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

Tenisin Türkiye de Gelişimi

Türkiye’de Tenis ve Gelişimi  Türkiye’de tenis ilk olarak 1900’lü yıllarda İngiliz diplomatlar aracılığıyla türkiyeye tanıtıldı. 1905 yılında İzmir, Bornova ve Karşıyaka’da İngilizler kendi aralarında oynanıyordu. Türkler ilk defa tenis oynadıkları tarih ise 1915’tir. 1915 ten  itibaren Amerikan kolejlerinde tenis oynanmaya başlandı. Fenerbahçe’de tenis kulübünün kurulmasıyla Fuat Hüsnü Kayacan ilk Türk tenis hareketini başlattı. Tenisçilerimizin uluslararası […]

Tenisin Türkiye de Gelişimi
11 Ocak 2018 - 22:33 'de eklendi.

Türkiye’de Tenis ve Gelişimi 

Türkiye’de tenis ilk olarak 1900’lü yıllarda İngiliz diplomatlar aracılığıyla türkiyeye tanıtıldı. 1905 yılında İzmir, Bornova ve Karşıyaka’da İngilizler kendi aralarında oynanıyordu. Türkler ilk defa tenis oynadıkları tarih ise 1915’tir. 1915 ten  itibaren Amerikan kolejlerinde tenis oynanmaya başlandı. Fenerbahçe’de tenis kulübünün kurulmasıyla Fuat Hüsnü Kayacan ilk Türk tenis hareketini başlattı. Tenisçilerimizin uluslararası alanda ilk kez katıldıkları 1930 Balkan şampiyonasında, çiftlerde Sedat Erkoğlu-Vahram Şirinyan 1. oldular.

1923 yılında kurulan Tenis Federasyonu’nun ilk başkanlığına Server Bey getirildi. 1939’da bağımsız olan federasyonun başkanlığını Kerim Bükey üstlendi. Türk milli takımı, Davis kupasına ilk kez 1948 yılında katıldı ve ülkemizde oynanan karşılaşmada Yugoslavya’ya 5-0 mağlup oldu. Bundan sonra uzun süre Davis kupasında tur geçemeyen takımımız ilk galibiyetini 1974’de Lübnan’ı 3-2 yenerek aldı.

Türkiye Tenis Federasyonun en önemli amaçlarından birisi,tenis sporunun ülkemizde yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve ülkemizin uluslar arası alanda söz sahibi olmasıdır. Yılda 4 tane 10 yaş alt yapı  yaz kupası turnuvaları yapılmaktadır. 12 -14-16-18 yaş büyükler  ve veteran turnuvaları yapılmaktadır. Bu turnuvaların a-b-c serileri vardır. Bunun yanında bir çok özel turnuvalar ve uluslar arası turnuvalar yapılmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER