Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

Teniste Puanlama, Set, Saha Değiştirme Nasıldır?

Teniste puanlama sistemi   Teniste Puanlama, Set, Saha Değiştirme Nasıldır?.Teniste sayılar 15-30-40 diye sayılır. Dört sayıyı ilk bitiren oyuncu oyunu alarak galip gelmiş olur. Fakat diğer oyuncunun aldığı sayınında ikiden fazla olmaması gere­kir. Eğer iki tarafında sayıları üç olursa (yani 40-40) oyun oyunculardan veya çiftlerden birisinin iki sayı öne geçmesine kadar devam etmektedir. İki tarafın […]

Teniste Puanlama, Set, Saha Değiştirme Nasıldır?
12 Ocak 2018 - 23:30 'de eklendi.

Teniste puanlama sistemi

 

Teniste Puanlama, Set, Saha Değiştirme Nasıldır?.Teniste sayılar 15-30-40 diye sayılır. Dört sayıyı ilk bitiren oyuncu oyunu alarak galip gelmiş olur. Fakat diğer oyuncunun aldığı sayınında ikiden fazla olmaması gere­kir. Eğer iki tarafında sayıları üç olursa (yani 40-40) oyun oyunculardan veya çiftlerden birisinin iki sayı öne geçmesine kadar devam etmektedir. İki tarafın 3’er sayı kazanması durumunda (yani 40-40) berabere (deuce) denir. Beraberlik du­rumundan sonra ilk sayıyı, kazanan avantajı almış olur. Aynı oyuncu bir sonra­ki puanı da kazanırsa, beraberlikten sonra gerekli olan iki sayıyla öne geçtiği için oyunu kazanmış olur.

Teniste Set Durumu Nasıldır

* Teniste normal turnuvalarda 3 set oynanır. 2 set kazanan oyuncu maçı kazanmış olur.

* Davis Kupası maçları, Wimbledon Turnuvası gibi müsabakalarda ise 5 set oynanır. 3 set kazanan oyuncu maçı kazanmış olur.

Altı oyuna ulaşan taraf, rakip tarafla aralarında en az 2 oyun fark varsa seti kazanmış olur. Mesela, 6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi 6-5’le set bitmez, çünkü aradaki fark 1 oyun (game) dur. Ya oyunculardan birinin 7-5 yaparak seti bitir­mesi lazımdır veya diğer oyuncu 6-6 yaparak (tie-break) uygulamasına hak kazanır. Tie-Break setin sonucunu tayin etmek demektir (7-6 gibi).

Teniste Saha Değiştirme Nasıl Yapılır

Her setin birinci, üçüncü, beşinci oyunlarında ve müteakip tek sayılı oyun­larında saha değişimi yapılır.
Aynı zamanda her setin sonunda, toplam oyun sayısı tek ise saha değiştirilir. Setteki toplam oyun sayısı çift ise, bir sonraki setin birinci oyunun­dan sonra saha değiştirilir.

Sık sık görülen bazı enterasan kurallar
a) Sahanın dışında oynayan oyuncu, sahanın dışına düşeceği kesinlikle belli olan topa, havada iken vole ile vuruş yapar veya topu eliyle tutar ve puanın kendisinin olduğunu iddia eder. Puan hiç bir zaman kendisine verilmez. Çünkü top yere değmemiştir. Topa kötü vole vurup hata yapmışsa, zaten puanı kay­betmiştir. Topa havada vole vurup, hatasız karşı sahaya geçirmişse, oyun de­vam eder.
b) Bir çizginin üzerine düşen top o çizginin çevrelediği sahanın içine düşmüş sayılır.
c) Bir oyuncu oyun esnasında birden fazla raket kullanamaz.
d) Bir oyuncu rakibin sahasında duran top veya topların kaldırılmasını iste­yebilir.
e) Bir seyircinin engellemesi sebebiyle, topu geri çevirmeyen bir oyuncu o puanın tekrarını isteyebilir. Yalnız hakemin, engellemenin oyuncunun kontrolü dışındaki sebeplerden meydana geldiğine inanmasıyla olur.
f) Oyundaki top havadayken, başka bir topa çarparsa o puan tekrarlanır.
g) Top sahadaki sabit veya hareket eden, bir maddeye değerse vuruş geçerlidir. Yalnız, sabit madde veya hareket eden madde top oyununa dahil edildikten sonra sahaya gelmişse puan tekrarlanmalıdır.

Kaynak: eba.gov.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER