Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi ve Spor

VOLEYBOLDA SAHA, FİLE VE DİREKLERİN ÖLÇÜLERİ

VOLEYBOLDA SAHA, FİLE VE DİREKLERİN ÖLÇÜLERİ Oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeyi kapsar. Saha dikdörtgen ve simetriktir.oyun alanı uzunluğu 18 m ve genişliği 9 m dikdörtgen  şeklinde ve her yön de 3 m genişliğinde bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Serbest oyun boşluğu her türlü engelden arındırılmış oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde 7m yüksekliğinde olmalıdır. Oyun […]

VOLEYBOLDA SAHA, FİLE VE DİREKLERİN ÖLÇÜLERİ
23 Nisan 2018 - 22:01 'de eklendi.

VOLEYBOLDA SAHA, FİLE VE DİREKLERİN ÖLÇÜLERİ

voleybol-sahasi

Oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeyi kapsar. Saha dikdörtgen ve simetriktir.oyun alanı uzunluğu 18 m ve genişliği 9 m dikdörtgen  şeklinde ve her yön de 3 m genişliğinde bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Serbest oyun boşluğu her türlü engelden arındırılmış oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde 7m yüksekliğinde olmalıdır. Oyun sahası düz yatay ve esnek olmalıdır. Oyuncuların sakatlanmasına yol açacak bir engel bulunmamalıdır. Oyun çizgileri 5 cm genişliğinde diğer çizgilerden ve oyun sahası renginden farklı açık renkli olmalıdır. Voleybol sınır çizgisi iki yan ve iki tip çizgileri voleybol saha sınırını belirler.

voleybol-sahasi-olculeri

Orta Çizgi: oyun alanını 9×9 m boyutlarında iki eşit alana böler, bu çizgi filenin tam altından çizilir

Hücum Çizgisi: Her iki oyun alanında arka kenarı orta çizginin tam ortasından 3 metre geriden çizilmiş bir hücum çizgisi bölgeyi belirler

Ön Bölge: Her oyun alanında ön bölgeyi orta çizginin tam ortası  ve hücum çizgisinin arka kenarıyla sınırlıdır.

Servis Bölgesi: Dip çizgisinin gerisinde 9 m genişliğindeki alandır. Bu bölgenin sınırları dip çizgilerden 20 cm geriye yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgi ile belirlenir.

Oyuncu Değiştirme Alanı: her iki hücum çizgisinin yazı hakemi masasına kadar uzanan bölümdür.

Libero Değişim Alanı: Serbest bölgenin takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alandır

Isınma Bölgesi: Isınma bölgesi 3×3 m boyutlarında serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

Ceza Sahası: 1×1 m boyutlarında ve iki sandalye bulundurulan bir ceza sahası her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar kırmızı çizgilerle çizilir.

vole

FİLE: Filenin yüksekliği erkeklerde 2.43 m bayanlarda ise 2.24 m dir. Yükseklik oyun alanının tam ortasından ölçülür ve iki kenar yüksekliği de orta yükseklikle aynı olmalıdır ama kenar yükseklikleri orta yükseklikten 2 cm den fazla olmamalıdır. File 1 m genişliğinde 9.5 veya 10 m uzunluğunda (yan bantlar dahildir.) ve 10 cm lik karelerden oluşan siyah ve ya beyaz iplerden yapılır. Filenin üst kısmında 7 cm genişliğinde , iki kat beyaz çadır bezinden yapılmış yatay bir bant file boyunca dikilmiştir. Bu bandın iki ucunda onu direklere bağlayan ve gergin olmasını bir ipin geçtiği delikler bulunur. Filenin alt kısmında üst banda benzer 5 cm genişliğinde, içinden ip geçirilmiş başka yatay bir bant vardır ve bu ip fileyi direklere bağlar ve alt kısmın gergin olmasını sağlar. Yan bantlar iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye düşey olarak bağlanır. Yan bantlar 5 cm genişliğinde 1 m uzunluğunda olup filenin bir parçası olarak kabul edilir.

voleybol file ölçüleri

ANTENLER: Anten 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapında fiberglas ve benzeri bir maddeden yapılmış esnek bir çubuktur. Her yan bandın dış tarafına bir anten bağlanır antenler karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir ve her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder ve bu kısımlar zıt renklerle tercihen kırmızı ve beyaz renkle 10 cm lik şeritlerle işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

DİREKLER: Yan çizgilerden dışarıda 50 cm yada 1 m uzaklığına yerleştirilir 2,55 m yüksekliğinde tercihen ayarlanabilir olmalı. Sporcuların sakatlanmaması için yumuşak malzemeli kılıflar ile kaplanır. Direkler düzgün ve yuvarlak olup zemine tel kullanılmadan tutturulmalı tehlike yaratacak ve sporcuları engelleyecek unsurlar bulunmamalıdır

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER