Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

VOLEYBOLDA TEMEL TEKNİKLER ( PAS ÇEŞİTLERİ VE ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ)

VOLEYBOLDA TEMEL TEKNİKLER ( PAS ÇEŞİTLERİ VE ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ) MANŞET  PAS ÖĞRETİMİ Vücut Pozisyonu: Sporcunun topla buluştuğu ve topa temas ettiği ana denir. Ayaklar sporcunun omuz genişliğinde açı ve bir ayak diğerinden önde bacaklar 110 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükülü, vücudun üst kısmı hafifçe öne eğik, kollar omuzlardan itibaren gergin şekilde, bir el diğer […]

VOLEYBOLDA TEMEL TEKNİKLER ( PAS ÇEŞİTLERİ VE ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ)
17 Mart 2018 - 23:42 'de eklendi.

VOLEYBOLDA TEMEL TEKNİKLER ( PAS ÇEŞİTLERİ VE ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ)

MANŞET  PAS ÖĞRETİMİ

  • Vücut Pozisyonu:

  • Sporcunun topla buluştuğu ve topa temas ettiği ana denir. Ayaklar sporcunun omuz genişliğinde açı ve bir ayak diğerinden önde bacaklar 110 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükülü, vücudun üst kısmı hafifçe öne eğik, kollar omuzlardan itibaren gergin şekilde, bir el diğer elin içinde parmaklar yan yana ve aynı hizaya bir birine birleşmiş durumda bilekten aşağı  bükülü dirsekler düz ve gergin duracak şekilde, omuzlar  hafif çeneye doğru kalkmış ve koltuk altına bir top girecek kadar geniş olacak şekilde pozisyon alınır

Manşet pas:

http://bedenegitimispor.com

http://bedenegitimispor.com

iki kol iç tarafının yan yana gelerek dirsekle el arasındaki bölüm ile topa vurarak topu istediğin yere göndermedir. Manşet pas daha çok servis karşılama ve müdafa için kullanılır. Sporcu manşet pozisyonuna top gelmeden hazır durumda olmalıdır. Sporcu topa temas etmeden önce pozisyonu almış olmalıdır. Manşet pozisyonunu sporcu almadan önce elleri vücudunun yanında açık ve bacaklarına paralel olacak şekilde beklemelidir.  Manşette dengede durabilmek için ağırlığın ayak tabanına verilmeli topa temas anında kalça hafif arkaya çekilerek ollar öne ileri ve yukarı doğru hareket ettirilmeli.

 


PARMAK PAS ÖĞRETİMİ

  • Vücudun pozisyonu:

    Parmak Pas

    Parmak Pas

  • Parmak pas tekniğinde ayakların ve vücudun duruşu manşet pas duruşuyla aynıdır. Kollar başın üstüne kalkık dirsekler göz hizasının biraz üstünde eller başın üstüne gelecek şekilde ve alnın çok az önünde ve üstünde (20- 25 cm)dirsekler ve eller başın üstünde üçgen oluşturacak şekilde avuç içleri hafif bir birine bakacak şekilde parmaklar açık iki el arasına top girecek ve yuva yapacak şekilde durmalıdır. Baş parmaklar avuç içinde el bileklerine doğru açılmış ve gergin olmalıdır. Sporcu önceden topun altına girerek parmak pas pozisyonunu almalıdır.

Parmak Pas:

Parmak pas esnasında el bilekleri yay gibi çalışır top bileklerin geriye doğru hareketi ile yumuşatılır. Top ileri doğru itildiğinde bileklerde topun peşinden ileri doğru hareketine devam ettirilir ve kollar düz hale getirtilir. Topa temas anında bilekler sert durmamalıdır. Sporcu topu atacağı mesafeyi iyi ayarlamalı ve kolların kuvvetiyle bacaklarından destek almalı, sporcu topu atacağı yöne doğru vücudunu çevirmelidir. Topa vuruş anında kolları ileri doğru uzatması ile birlikte bacaklarınıda dizlerinden hareket ettirilmelidir.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER