Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

Golfçü Dirseği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir.

Tenisçi ve Golfçü Dirseği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir Tentendon irritasyonisçi dirseği veya gölfçü dirseği irritasyonu/inflamasyonu (Epicondylitis) olarak adlandırılır. Ağrı dirseğin dış kısmında hissediliyor ise tenisçi dirseği (Lateral Epicondylitis), iç kısmında hissediliyorsa da golfçü dirseği (Medial Epicondylitis) sakatlığıdır. Bu rahatsızlık durumu genellikle tenis ve golf oynayanlarda ortaya çıkmasına rağmen, ağırlık çalışması yapan ve badminton sporcularında sıklıkla […]

Golfçü Dirseği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir.
09 Ocak 2018 - 0:33 'de eklendi.

Tenisçi ve Golfçü Dirseği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Tentendon irritasyonisçi dirseği veya gölfçü dirseği irritasyonu/inflamasyonu (Epicondylitis) olarak adlandırılır. Ağrı dirseğin dış kısmında hissediliyor ise tenisçi dirseği (Lateral Epicondylitis), iç kısmında hissediliyorsa da golfçü dirseği (Medial Epicondylitis) sakatlığıdır. Bu rahatsızlık durumu genellikle tenis ve golf oynayanlarda ortaya çıkmasına rağmen, ağırlık çalışması yapan ve badminton sporcularında sıklıkla görülür. Nedeni ise belli hareketlerin sürekli olarak tekrarlanmasından doğan aşırı zorlanma (Overuse Injury) veya hareketin tam düzgün olarak yapılmamasından kaynaklanan  o hareketi yapan kas grubunun  yapmaması onun yerine diğer kas gruplarının hareketi yapması ve o kas gruplarına yüklenmeden kaynaklanan zedelenmelerdir. Diğer bir neden ise hareketi doğru yapsak da o hareketi sürekli aynı pozisyonda tekrarlanmasından kaynaklanan bu sorun ortaya çıkabiliyor. Bazen de vücudunun başka yerlerindeki  hareket kabiliyeti eksikliği, dirseklerini kötü pozisyonda çalışmaya itiyor ve yine problem ortaya çıkabiliyor.

Örneğin   düz barfiks çektiğimizde, barfiks hareketini düzgün birşekilde yapılmasını sağlayan bisepsler, iki nedenden ötürü mekanik dezavantajla çalışmak zorunda kalır. Birinci neden, kollar yana doğru belli bir açıda açılmış olarak barfiks çekilir ama hareketin yönü biseps liflerinin yerleşimine paralel değildir. İkincisi de, hareketin en üst noktasında eller pronasyon pozisyonunda sabit olduğu için bisepsler minimum kısalığa ulaşamaz ve ön kolda maksimum kuvveti üretemez. Sonuç: Bisepslere uygulanan kuvvet ön koldaki dokularda daha fazla yükü üstlenerek bisepslerin aşırı zorlanmasına neden olur.

Buna ek olarak, diyelim ki omuzlarında dışa rotasyon eksikliği varsa (ki masa başı çalışanlarda genellikle bu durum mevcuttur) eller içeri bakarak barfiks çekmeye çalıştığında omuzlar bu mobiliteyi sağlayabilmek için soketinde öne doğru gelmek zorunda kalır. Bu da dirseklerini de kötü pozisyona sokar ve ön dokuları daha da yüksek bir gerilimle çalışmaya zorlar. Sonuç olarak; bunlar ve benzeri diğer nedenlerden ötürü, hareketi tamamlayabilmek için diğer kas gruplarının daha yüksek seviyede aktivasyonu veya kötü formda çalışması gerekli olur. Extensor Carpi Radialis Brevis veya Brachioradialis gibi bilekte ve dirsekte dönme ve/veya çekme fonksiyonları gören diğer yardımcı kas grupları daha fazla bir yük üstlenir. Bisepse yardımcı olmak için harekete eşlik eden, barfiks pozisyonunda tüm vücudun yükü üzerlerinde olarak çalışmaya zorlanan ve en ideal olmayan pozisyonda iş gören bu kas grupları da doğal olarak zorlanırlar. Hareket defalarca tekrarlanınca da kemiğin yüzeyindeki tendon bağlantı çıkıntılarına vb. sürtünerek de kolaylıkla irrite olabilirler.

Bu kadar ayrıntılı bir açıklama ile kafan karışmasın. Verdiğimiz örneği “Asla avuçlar ileri bakarak barfiks çekmemelisin” olarak da algılama. Barfiks sadece bu mekanikleri açıklamak için bir örnek. Temel nokta; tendon irritasyonunun birçok nedeni olabilir ve bazen kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilir.

Hangi nedenle olursa olsun tenisçi veya golfçü dirseği durumun ortaya çıktığında en doğru olanı hemen bir doktora görünmektir. Kas veya tendonda ciddi bir yırtık olabilir ve öyle bir durumda doktorun farklı bir teşhisi ve tedavi önerisi olabilir.

Golfçü veya Tenisçi Dirseğinden Kurtulmak için;

İlk önce bu duruma yol açan aktiviteyi geçici olarak antrenmanlarından çıkarmak. Tüm egzersizlerin bir alternatifi vardır ve alternatif egzersizlere yönelmeliyiz. Ağrı oluşan bölgeyi dinlendirmek yerine aktif tutmanın, belli protollerle ağırlık kullanarak çalıştırmanın iyileşmeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Hatta kardiyo çalışmaların da bu tip sakatlanmalara iyi geldiği görülmüştür. Bunu en basit şekilde özetlemek gerekirse:

İnflamasyon; bağışıklık sisteminin, bir kesik veya virüs gibi dışarıdan gelen saldırılara verdiği yanıttır.

Vücutta herhangi bir doku zedelendiğinde, o bölgede hemen inflamasyon oluşur.

İnflamasyon dediğimiz şey, vücuttaki tamiratın ana aktörlerinden olan lenf sıvısının ve bu sıvının içerdiği beyaz kan hücrelerinin hasarlı bölgeye toplanmasıdır. Sıvı hemen bu bölgeye toplanarak bu bölgenin onarılması, zarar görmüş dokuların ortamdan uzaklaştırılması ve yeni hücrelerin oluşumunun desteklenmesi için çalışmaya başlar. Bu noktada sana daha önceden duyduğunu pek tahmin etmediğimiz anahtar bir bilgi verelim: Lenf sıvısı kan damarlarında değil, kendi lenf dolaşım ağında gezer. Ama bu ağ sistemindeki sıvının dolaşımını mümkün kılacak, kalp gibi kendine ait bir pompası yoktur. Bu yüzden dolaşımın sürmesi için mekanik stimülasyona ihtiyaç duyar. Bu stimülasyon yollarının en önemlilerinden biri de kas aktivasyonudur. Kaslar kasılıp gevşedikçe lenf sıvısını taşıyan damarlara baskı uygular ve sıvının hareket etmesini sağlar. Yani zarar görmüş bölgenin etrafındaki kasları kullanman, bu bölgedeki temiz ve kirli lenf sıvısının sirkülasyonu için çok önemlidir.

İlk yapılması gereken şey bölgeye düzenli olarak bir tenis topu ile ya da elinle bastırarak masaj yapılmalıdır. Bunu dirseğinden aşağı (eline doğru) topu yuvarlayarak ve dirseğine doğru geri getirerek yapılmalıdır. Bu işlemi başparmağımızla veya parmak eklemlerini bölgeye bastırarak da yapılabilir yumuşak doku masajı, bölgedeki sıvı birikiminin sirkülasyonunu sağlar ve kan dolaşımını da hızlandırarak tamiratı kolaylaştırır. Ayrıca dolaşımın hızlanması, bölgeye daha fazla oksijen ve besleyen taşınması demektir, ki istediğimiz de tam olarak budur. Aynı zamanda bu masaj sayesinde yerleşimleri düzensiz hale gelmiş olan yumuşak dokuların tekrar paralel ve düzenli bir şekilde hizalanması ve birbirleri üzerinde daha rahat bir şekilde kayarak hareket edebilmeleri sağlanır. Bu masajın arkasından avuçlarını yumruk yapıp açarak fleksör ve ekstansör kasları çalıştırman, bu bölgedeki kan dolaşımını daha da artırır. Bunu her gün ve her istediğin sıklıkla yapabilirsin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • bilal uzuner ;

    hocam öncelikle size çok teşekkür ederim golçü dirseği oldum önce özel hastaneye daha sonra devlet hastanesine gittim ve tedavi gördüm kortizonlu iğne yaptılar bileklik verdiler günlerce soğuk uyguladım beş aylık tedavi süreci ve sonuç fiyasko sizin makalenizi okudum uyguladım dördüncü gün kolum yüzde 90 yedincigün tamamen iyileşti sporuma devam edebiliyorum sizlere tekrar tekrar teşekkür ederim

    17 Eylül 2018 00:31