Reklamı kapat

Reklamı kapat
Beden Eğitimi Spor

Tenisçi Dirseği ve Egzersizleri

Tenisçi Dirseği ve Egzersizleri Dirseğin dış kısmındaki lateral epikondil adı verilen kemiğe yapışan tendonların dejenerasyonu sonucu oluşan ağrıya tenisçi dirseği denir. İlk olarak tenis oynayanlarda tanımlanan bir hastalık olduğu için tenisçi dirseği ismini almıştır. Hangi sıklıkta görülüyor? 35 yaş üstü tenisçilerin %50′ si, 50 yaş üstü tenisçilerin ise %60’ı spor yaşantılarının bir döneminde bu sorunla […]

Tenisçi Dirseği ve Egzersizleri
06 Ocak 2018 - 22:21 'de eklendi.

Tenisçi Dirseği ve Egzersizleri

Dirseğin dış kısmındaki lateral epikondil adı verilen kemiğe yapışan tendonların dejenerasyonu sonucu oluşan ağrıya tenisçi dirseği denir. İlk olarak tenis oynayanlarda tanımlanan bir hastalık olduğu için tenisçi dirseği ismini almıştır.

Hangi sıklıkta görülüyor?

35 yaş üstü tenisçilerin %50′ si, 50 yaş üstü tenisçilerin ise %60’ı spor yaşantılarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadır. Profesyonel sporcularla karşılaştırıldığında amatör oyuncularda görülme sıklığı ile oyun süresi arasında direkt bir ilişki vardır. Son yıllarda görülme sıklığında artış vardır

 

tenisci dirseyi

 

Kimler Risk Altında?

Daha çok mesleki olarak uzun süre bilgisayar kullanmak zorunda olan kişilerede üst ekstremite kas iskelet hastalıkları, dolayısı ile tenisçi dirseği görülme sıklığı artmaktadır.  (Aydeniz A ve arkadaşlarının 2008 yılında yaptıkları çalışma “Turkish Journal of Medical Sciences” dergisinde yayınlandı). Karşılaşma sıklığı açısından 40-50 ‘li yaşlar için kadın-erkek farkı yoktur.

Tenisçi Dirseği Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Tenisçi dirseği çoğunlukla aktivite sonrasında dirseğin dış kısmından başlayıp ön kola yayılan künt ağrı ile ortaya çıkar. Lateral epikondil adı verilen dirsek dış kenarındaki kemiğe yapışan tendonlar üzerinde mikro yırtıklar ile başladığı bilinmektedir. Bu mikro yırtıklar zaman içerisinde düşük şiddetdeki travmaların sık tekrarlanması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

 

tenisci dirseyi

 

Hangi Hareketler Buna Neden Oluyor?

Özellikle yumruk sıkılı iken bileğin dışa doğru dirençli olarak çevrildiği hareketler ile ortaya çıkar; Erkeklerde tornavida kullanmak bayanlarda ise elbezi sıkma hareketleri ile en fazla görülür. Son yıllarda bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile uzun süreli klavye veya mouse kullanan kişilerde daha sık görülmektedir. Kısa sürede çok fazla kişi ile tokalaşmak bile tenisçi dirseğine neden olabilmektedir.

Özellikle hastalar diş ağrısına benzer sabit ve sürekli künt ağrıdan şikayet ederler. Sürekli ağrı hayat kalitesini düşürüp kişiyi mutsuzluğa işinde verimsizliğe sürüklemektedir.

Nasıl Tanı Konuluyor?

Genellikle muayene ile tanı konulur; dirsek dış çıkıntı kemiğinin 5 mm kadar alt kısmına baskı uygulandığında ağrı ortaya çıkması spesifiktir. El bileğinin yukarı doğru kaldırılmasına karşı kuvvet uygulandığında dirsek dış kemiği civarında ağrı ortaya çıkar, ayrıca ön kolu dirence karşı dışa çevirmekte ağrıyı artırır. Bazen dirsek eklemini ilgilendiren başka hastalıklardan ayırmak için  röntgen- MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine baş vurulur. Özellikle dirsek eklemine yakın bulunan “Posterior interosöz” sinir olarak isimlendirilen sinir sıkışması tenisçi dirseği ile karışabilmektedir. Detaylı muayene ile ayırıcı tanı yapılabilir. Tenisçi dirseği ve sinir sıkışması %5 hastada birlikte bulunabilir

 

tesnisci dirseyi

 

Tenisçi Dirseğinden Korunmak Nasıl Korunulur?

Tenisçi dirseğinden korunmak için özellikle sık tekrarlanan hareketlerden kaçınmak en önemli çözüm yoludur. Geçmişte ev hanımlarının temizlik sonrasında uzun süre ara vermeden bez sıkmaları, erkeklerin uzun süre tornavida kullanması en önemli nedenler arasında yer alırken; günümüzde uzun süreli mouse kullanılması ve bu mouse’un çok sıkı kavranarak tutulması en önemli nedenlerden biri halini almıştır, ayrıca tenis sporuna olan ilginin her geçen gün artması sonucu amatör sporcuların uzun sure uygun olmayan raket ile vuruş yapılaması günümüzde en önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Korunmak için özellikle Mouse kullanımı sırasında ;

1- Mouse un çok sıkı tutulmaması

, 2-Küçük Mouse kullanımından kaçınılması, hatta avuç içini dolduracak büyüklükte Mouse kullanılması,

3- Yapılan işe belirli periyotlar halinde ara verilmesi.

Amatör sporcularda:

1- Kolay kavranabilen ,

2-Çok sert olmayan kaliteli raketlerin kullanılması tenisçi dirseğine yakalanma sıklığını azaltmaktadır.

Nasıl Tedavi Ediliyor?

Tenisçi dirseği %95 oranında ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Ağrılar yeni başlamış ise; ilaç- buz ve istirahat tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer bu yöntemler ile tedavi sağlanamaz ise özel dirseklik kullanımı- Atelleme yöntemleri- Fizik Tedavi uygulamalar(ESWT, masaj, ultrason vb.) veya enjeksiyon yöntemlerinden birisi ve birkaçı birlikte kullanılabilir. En az 6-8 ay süren tedavi sonrasında hastaların %5-10 u bu tedavi yöntemlerinden fayda görmediği için ameliyat edilmektedir. İlaç ve istirahat tedavisinden fayda görmeyen hastalara enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Enjeksiyon tedavisinde 2 yöntem ön plana çıkmaktadır. Birincisi steroid(kortizon)  enjeksiyonu yapmaktır. Bu yöntem çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu yöntemin başarı oranı %40-60 aralığındadır. Bu yöntem aynı dirseğe 1-3 kez denenmektedir. İkinci enjeksiyon yöntemi ise PRP enjeksiyonudur.

 

tenisci dirseyi

 

PRP Nedir?

PRP İngilizce kökenli Platelet Rich Plasma (zenginleştirilmiş plazma) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. PRP kişinin kendisinden alınan kandan elde edilen iyileştirici faktörlerin yoğun olarak bulunduğu sıvıdır.

PrP poliklinik şartlarında hastadan kan alınması ile başlar. Kullanılan cihaza göre 8 cc ile 30 cc arasında kan alınır. Bu kan özel steril kaplara konularak , özel cihazlarda santirfüj edilir. Bu aşamada bu kanın içerisine hiçbir katkı maddesi veya ilaç konulmaz. Cihaz tarafından kan ayrıştırılarak iyileştirici faktörlerin yoğun olarak bulunduğu kısım ayrıştırılır.

 

tenisci dirseyi

 

Bu sıvı problemli alana enjekte edilir. Bu yöntem 2 veya 3 kez aynı şekilde tekrarlandıktan sonra maksimum başarı elde edilir.

 

PRP nin en önemli avantajı; kişinin kendi kanı olması nedeni ile herhangi bir yabancı kimyasal içermemesi ve diğer yöntemlere göre başarı oranının daha yüksek olmasıdır.

PRP nin dezavantajı ise; hastaların %50 sinde işlem sonrasında oluşan ve 3 gün süren ve enjeksiyona bağlı ağrıdır.

PRP enjeksiyonunun başarı oranı % 60-80 aralığındadır.

Tenisçi dirseği tedavisinde hiçbir yöntemin %100 başarı şansı yoktur. Cerrahi tedavi uygulanan hastalarda bile %2-5 arasında değişen oranlarda ağrının geçmeme ihtimali vardır.

Kaynak: Prof. Dr. Özgür Çetik

Tenisçi dirseği diye de bilinen lateral epikondilit, dirseğin lateral (dış) yanında ağrı ve şişme gibi belirtilerle kendini gösteren bir basınç yaralanmasıdır. Ekstansör tendon eklentisinin yakınında dirsek lateralinde hassasiyet olur. Golf, bovling oyuncuları, raket kullanan sporcular, bahçıvanlar, dokumacılar, ev işleri yapan kişiler ve sanayi çalışanlarıyla ellerin ve ön kolların tekrarlayan bir şekilde hareket halinde olmasını gerektiren işlerde çalışan kişilerde görülür.

Ön kolu dinlendirmek, buz konulması ve doğru ağrı kesiciler almak, şiddetli ağrıyla seyreden akut tenisçi dirseği vakalarında işe yarar. Dirseğin tendon ve kaslarındaki mikro yırtılmaların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Fizyoterapi ve egzersizler de, ön kol kas hareketlerinin iyileşmesine ve güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Tenisci Dirseği Egzersizleri

Tenisçi dirseği için yapılan egzersizler, ön kol ve bilek kaslarının gücünün, esnekliğinin yeniden kazanılmasını sağlar. Bu egzersizler, yaralanan bölgeye uygun kan dolaşımını da sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırır. Egzersizlerin yoğunluğunun kademeli olarak artırılması gerekir. Ağrı veren egzersizlerden kaçınılmalıdır. Lateral epikondilite yönelik egzersizler bilek, dirsek ve ön kollarda germe ve güçlendirme hareketlerinden oluşur.

Top sıkma egzersizi

Bu egzersiz, daha sonraki ağırlık egzersizleri için kas gücünün ve dayanaklılığının artmasını sağlar. Yumuşak bir topu elinizde birkaç saniyeyle sıkın sonra bırakın. Bu egzersizi günde iki kez, 10-15’er kere tekrarlayın

Tenisçi dirseği için gerinme hareketleri

Kaslara yönelik egzersizlere geçmeden önce bilek ve dirsek eklemlerini ısındırmak önemlidir. Bilekler için normal olarak önerilen hareketler palmar fleksiyonu, uzatılması ve lateral deviasyonları içerir. Bu hareketlerin 10’arlık setler halinde tekrarlanması gerekir.

Bir başka germe egzersizi, ön kolun içeri döndürülmesi (pronosyon) ve süpinasyonudur (avucun öne ya da yukarıya bakacak şekilde ön kolun ekseni etrafında dönmesi). Bu hareketler sırayla avuç içinin bilek bükülmeden aşağıya ve yukarıya hareketinden oluşur. Aşağıdakileri de uygulayabilirsiniz:

  • Bilek ve avuç içi aşağı bakacak şekilde, ön kolu masanın kenarına koyun. Elinize yaklaşık 400-500 gramlık bir ağırlık alın. Bileği aşağı doğru bükün, sonra yine düzeltin. Bilekler yeterince çalışana kadar yaklaşık 2 dakika boyunca bu hareketi tekrarlayabilirsiniz.
  • Bilek ve avuç içi yukarı bakacak şekilde ön kolu masanın kenarına koyun. Elinizde ağırlığı tutun, bilekleri bükün ve aşağıya doğru döndürün.
  • Kolları uzatarak ayakta durun. Elinize bir sopa alın. Yere değen bir iple, sopaya ağırlıklar bağlayın. Bileğin rotasyonel hareketleriyle ipi tamamen sopanın çevresine dolayın. Ardından ipi tekrar gevşetin, ip yere değsin.
  • Aynı egzersizin, avuç içi yukarı ve aşağı bakarken de tekrarlanması gerekir. Bu hem bilek fleksör pronatörlerin hem de de estensörlerin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Uygun ağırlık ya da dambıllarla (el halteri) pronasyon ve süpinasyona çalışın. Bir başka egzersiz, başparmak yukarı gelecek şekilde bileği masanın üstüne koymaktır. Elinize çekiç alın ve bileğinizi, başparmak tavanı gösterecek şekilde yukarı kaldırın. Bileği düzeltin ve bu hareketi 2 dakika boyunca tekrarlayın. Aynı hareket, bileği küçük parmağa doğru dışa döndürmeye çalışırken de tekrarlanabilir.

Yukarıdaki bütün ağırlık egzersizlerinde, ağırlıkların, egzersizin sıklığı artmadan hareketler kolaylaştıkça kademeli olarak artırılması önemlidir. Egzersizlere 400 gramlık ağırlıklarla 120-160 saniyelik sürelerle başlanabilir. Hareket setinin, 1-2 dakikalık dinlenmelerden sonra tekrarlanması gerekir.

Bu egzersizler, bilekler ve dirsek eklemlerinde bütün yönlerde esnekliğini artırır. Sporla uğraşan kişilerin, vücudun sık kullanılan bölgelerinde aşırı zorlanmadan kaçınmak için bir fizyoterapiste danışması yerinde olur. Anında tedavi ve fizik terapi, ileride tenisçi dirseği epizotlarının önüne geçecektir. İyileşme süresi yaşa, genel formunuza ve yaranın büyüklüğüne bağlıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER