Akrobatik Jimnastik Nedir?

Akrobatik Jimnastik

Anlam olarak yükselmek veya ilerlemek anlamına gelen hem erkekler hemd e kadınlar tarafından icra edilen akrobatik jimnastik eski mısırlılar tarafından uygulanan en eski spor dallarından biridir.

Akrobatik jimnastik, jimnastikçiler tarafından cesaret ve güven gerektiren spor dalıdır. Müzikli kareografiler ile icra edilen akrobatik jimnastik 12 metre karelik yaylı bir zemin üzerinde serilerini yaparlar

Resmi yarışmalarda 5 disiplinleri sporcular yeteneklerini sergiler bunlar;

 • Kadın çiftleri: iki kadın sporcu (biri alt biri üst)
 • Erkek çiftleri: iki erkek sporcu (biri alt biri üst
 • Karışık çiftler: biri erkek (alt, taban) diğeri kadın (üst)
 • Kadın üçlüler: Biri taban biri orta ve en en küçüğü üst
 • Erkekler dörtlüleri: 4 erkek sporcudan oluşur (taban, orta 1, orta 2, ve üst

İki, üç ve dört kişilik gruplar halinde yapılan akrobatik jimnastikte, jimnastikçiler partnerlerinin elleri, başları ve ayaklarıyla beceriler sergilerler

Kategoriler oluşturulurken jimnastikçilerin fiziksel ve psikolojik özelliklerine uygun olarak oluşturulur. Jimnastikçiler, her biri partnerinden veya partnerlerinden sorumlu olan uyum ve güven içinde hareket ederler.

Jimnastikçiler partnerlerine gerekli kadar güvenmelidir çünkü fırlatma ve yakalama becerileri sergilenirken eğer güven olmazsa o becerinin yapılması zorlaşacaktır.

Akrobatik jimnastik serilerinde jimnastikçiler güç, çeviklik, esneklik, denge ve akrobatik becerilere ihtiyaç duyarlar. Sonuç olarak partnerler üzerinden muhteşem ve karmaşık dengelerdir. Jimnastikçi birden fazla takla atlamalı ve partnerini yukarı fırlatıp tekrar tutmalıdır.

Yarışma serileri genelde 2 dakika 30 saniye sürer ve bir dizi kolektif (partnerli) ve üç farklı türden bireysel hareketleri içermelidir; statik, dinamik ve birleşik dengelerdir. Partnerler arasında en güçlü olan genelde fırlatıcı olandır.

Tepede olan ise yanı fırlatılacak olan ise küçük gövde özelliğine sahip esnek ve çevik olması gerekir. Karışık çiftlerde erkek olan fırlatıcı tabanı oluşturur kadın olan ise genelde üstte yanı fırlatılandır.

Statik seriler 3 saniye tutulan dengeli piramidal yapılar ve güç, esneklik ve çeviklik becerilerini sergilemelidirler ama dinamik seriler ise yuvarlanma, fırlatma eğim ve yakalama becerileridir. Birleşik seriler ise hem dinamik hem statik beceriler sergilenir.

Akrobatik jimnastik kendilerini hareket halindeyken ifade etmek isteyenler için ideal bir spordur. Bu spor dalını yapmak isteyenlerde esneklik, beceri, cesaret ile dayanıklılık gerektirir. Jimnastikçiler koreografisini sergilerken vücut hareketleri müzik ile uyumlu olur.

Akrobatik jimnastik, hem yerde hem de havada çeşitli pozisyonlarda vücut kontrolünü destekler. Beceriler koreografi,  kolektif hareketler (tutma, fırlatma ve yakalama) ve bireysel akrobatik hareketlerin ( yer akrobatik serileri) uyumlu bir kombinasyon içermeli ve hepsi mükemmel senkronizasyon içinde olmalı.

Bazı terimler;

 • Denge: rakiplerin güç, esneklik, çeviklik, statik tutuşlar, bağlantılar ve hareket göstermesi gereken yarışma hareketine söylenen terim.
 • Dinamik (hareketli):  yarışmacıların fırlatmayı başlatması, yardım etme, durma, durdurma becerilerini göstermesi. Yani sporcuların hareketli olması
 • Statik (hareketsiz): yapılan akrobatik beceride bir süre hareketsiz olarak olarak bekleme.
 • Birleşik: jimnastikçilerin hem durağan (statik) hem de hemde hareketli ( dinamik) becerilerinin ikisini de bir arada kullanması
 • Üst (tepe):  genellikle grup ile yapılan akrobatik jimnastikte grubun en küçüğü olanın altta ( temelde) duranın üzerinde dengede durması
 • Baz (temel) alt: gruptaki destek olan jimnastikçidir. Genellikle çiftl3erde veya gruplarda en güçlü ve kuvvetli olan sporcudur.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkY tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir