X
Badminton da Koltuk Altı Forehand Vuruşu

Badminton da Koltuk Altı Forehand Vuruşu

ABONE OL
30 Kasım 2020 22:40
Badminton da Koltuk Altı Forehand Vuruşu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAMİNTON DA FOREHAND STROKE VURUŞU

Badminton da  forehand vuruşu rakip sporcunun gönderdiği topu önümüze aldığımızda kullandığımız vuruş çeşididir. Top koltuk altın da bel hizasına geldiğinde vururuz. Başüstü forehand vuruşuna göre topa daha kuvvetli vururuz.

GÜÇLÜ BİR FOREHAND VURUŞU YAPMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  • Raket salınımı: Kaliteli bir forehand vuruşu yapmamız için ve vücut dengesini sağlamak istiyorsak, doğru teknikte koltuk altı forehand vuruş tekniğini yapmak çok önemlidir. Bu vuruş tekniği baş üstü forehand vuruş gibi fazla güç tüketmemize gerek yoktur, forehand vuruşu genel olarak sahanın ön tarafından tapıldığından rakip takımın sahasının arka çizgisine topu göndermek daha kolay olacaktır. Doğru ve kaliteli bir vuruş gerçekleştirmek için gereken  doğru tekniği uygulamakla yumuşak bir raket salınımını yapmaktır
  • Bilek hareketi: bİlek hareketimiz, raket salınımıyla birlikte topa uygulayacağımız vuruş gücüne katkı sağlayacaktır. Bileğimizi topu hangi yöne atmak istiyorsak o yöne doğru yapmalıyız.
  • Kavrama: Bel hizasından iyi bir forehand vuruşu gerçekleştirmenin bir diğer önemli noktası da iyi bir forehand tutuşunu yapmaktır. Raketi  çok sıkı  ve sert tutmamamız gerekir, raketi sert tutuğumuzda bilek hareketini yapamayız.

Forehand Vuruşu Aşamaları ( BEL HİZASI)

Hazırlık aşaması: hazır bir pozisyondan, baskın bacağımız ile topa vuracağımız bölgeye doğru ilerlemeliyiz.

Vuruş için güç biriktirme: ileri doğru hareket ettiğimizde raketimizi topa vuracağımız yüksekliğe kaldırmalıyız. Raketimizi sallama hareketine başlamak üzereyken hareket ettiğimiz bacağımız ön tarafta olmalı ve vücut ağırlığımızı desteklemeli. Vuruşa başlamadan önce vuruş pozisyonunu almalıyız.

Raketi Hareket ettirme( yürütme): bel hizasından topa vurmak için raketimizi hareket ettirmeye başlamalıyız. Vuruşumuz raketimiz yukarı doğru gidene kadar yumuşak bir hareket olmalı, raket topa temas etmek üzereyken topa vurmak üzereyken topa daha kuvvetli vurmak için bilek hareketini gerçekleştirin. Bu arada bileğimiz doğru bir konumda olmalı. Topa vurmadan önce vücut dengenizi kurduğunuzdan emin olmak için vücudunuzu hafifçe öne doğru bükün. Özellikle çok ileri atılırken

Rakete vurduktan sonra raketinizin topu takip etmesine izin vermeliyiz. Topa vurduktan sonra bile raket salınımına devam etmemiz gerekir. Bu hareket topun daha kaliteli uçuş yörüngesi sağlar aynı zamanda salınıma devam etmek atışımızın doğru yere gitmesine yardımcı olacaktır.

Forehand vuruşunu gerçekleştirirken dikkat edilmesi gerekenler

  • Raketi tutarken gripi çok sert tutmamalıyız yumuşak ama doğru bir teknikle raketi tutmalıyız.
  • Doğru bir forehand tutuşu gerçekleştirin raketi çok sıkmamalıyız.
  • Topa vurduktan sonra bile raket salınımına devam ettirmeliyiz
  • Vücut dengesini sağlamak ve topa kaliteli bir vuruş gerçekleştirmek için öne doğru bir adım almalıyız

NOT: Telefon uygulama linki: 

makaleyi faydalı bulduysanız yorum bırakınız

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (4)


HIZLI YORUM YAP