X
Badmintonda Backhand Vuruşu

Badmintonda Backhand Vuruşu

ABONE OL
29 Kasım 2020 00:13
Badmintonda Backhand Vuruşu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Badmintonda Başüstü Backhan (Ters) Vuruşu

Badmintonda backhand vuruşu  vuruşunu tenis veya sguashtaki backhand vuruşundan daha karmaşık bir tekniği vardır. Bir çok sporcu tenisteki gibi backhand vuruşu gibi yaptığından badmintonda zorlanmakta ve daha çok efor harcamaktadır .etkili bir vuruş gerçekleştirmek için forehand benzer şekilde tekniğini tam yapmamız gerekir.

Teniste backhand vuruşu tenis topu vücudumuzun yan tarafından vurulacak şekilde yapılırken badminton da backhand vuruşunun doğru tekniğinde ise top havadayken (başüstünde) backhand bölgesindeki topa vurmamıza izin verecektir. Bu sebep ile raketi doğru bir şekilde savurmamız çok önemlidir. Doğru teknik ile yapılan raket salınımı doğru güce ulaşmamızı ve kaliteli bir vuruş yapmamıza olanak sağlayacaktır.

Bdmintonda Backhand Raket Tutuşu
  • İyi bir vuruşu gerçekleştirmemiz için backhand tutuşunu iyi yapmamız gerekir
  • Badmintondaki bilek hareketi topa daha sert ve kuvvetli vurmamıza olanak sağlayacaktır.
  • Raketi çok sert tutmamalıyız aynı zamanda da kaslarımızı sertleştirmemeliyiz. Kaslarımızı sertleştirdiğimizde bileğimiz hızlı hareket etmeyeceğinden vuruşu tam ve düzgün yapamayacağız.

BAŞÜSTÜ BACKHAND VURUŞUNUN AŞAMALARI

  1. Hazırlık aşaması: Ters el tutuşunu benimsemeliyiz. İlk pozisyonda sahanın ön tarafına dönük olacağız daha sonra vücudumuzu yavaşça arkaya doğru çevirmeliyiz. Kendimizi backhand vuruşunu yapmamız için pozisyon almalıyız. Vücudumuzu arkaya doğru çevirirken raketi de backhand vuruşunu gerçekleştirmek için doğru pozisyona getirmeliyiz.
  • Güç biriktirme aşaması: Raket kolunu vücudunuza olduğunca yakın tutun bu düzgün bir backhand vuruşunu gerçekleştirmemiz için önemli, raketi çok sert tutmamayı unutmayın sert tutulan raket bilek hareketini yapmamızı sınırlandıracaktır.
  • Yürütme ( raketin salınımı): backhan vuruşunu yapmak üzereyken zaten sahanın arkasına bakacak duruma gelmişizdir. Raketin salınımını gerçekleştirirken yumuşak bir salınım gerçekleştirmeliyiz. Raket olan kol resimdeki gibi olmalıdır. Raketi topa doğru savururken raket topa çarpana kadar yumuşak salınıma devam etmeliyiz

Topa vurduktan sonra bile raket salınımını devam ettirmemiz gerekecek, raketimizle topu takip etmemize devam etmeliyiz. Raket salınımı sırasında güçlü bir vuruşa odaklanmamamız gerekecektir. Vuruşumuz kuvvetli bir salınımla başlamalı ve daha sonra bilek hareketimiz ile güçlü vuruş gerçekleştirmeliyiz.

Yukarıdaki resim backhand vuruşunu gerçekleştirdikten sonraki vücut pozisyonumuzu göstermektedir.

Backhand vuruşunu yaparken dikkat edilmesi gerekecekler

  • Tenisteki backhand vuruşuyla karıştırmamalıyız
  • Bilek hareketimiz topun daha hızlı ve güçlü gitmesini sağlayacaktır
  • Raketi çok sert tutmamalıyız ve topa vuruş esnasında bileğimizi esnek tutmalıyız
  •   Backhand vuruşu raketimiz tamamen öne gelene kadar yumuşak ve hızlı hareket ettirmeliyiz. Bilek hareketi sırasında salınımda ki tüm kuvveti rakete aktarmalıyız

NOT: Telefon uygulama linki: 

makaleyi faydalı bulduysanız yorum bırakınız

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (4)


HIZLI YORUM YAP