X
Badmintonda Raket Tutuş Teknikleri Nelerdir?

Badmintonda Raket Tutuş Teknikleri Nelerdir?

ABONE OL
8 Şubat 2024 10:29
Badmintonda Raket Tutuş Teknikleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BADMİNTONDA RAKET NASIL TUTULUR

Badmintonda raket tutuşu arkadaşınız ile karşılaştığınızda arkadaşınızın elini sıkmanıza benzer. Raketin gribini size uzatılan bir el alarak düşünün arkadaşınızın elini nasıl tutuyorsanız raketide öyle tutmanız gerekecek.

Başparmağınız ile raket tutacak yerin geniş yüzeylerinden birine bastırırken elinizin geri kalan kısmını sanki bir arkadaşınız elini sıkıyormuş gibi tutun. Raket tutma tekniğimiz bileğimizin esnekliğinide etkiler güçlü bir vuruş gerçekleştirmek için bileğimizin esnek olması gerekir.

Raketi çok sıkı tutmayın bu bileğinizin dönmesi ve raket salınımı esnasında bilek hareketinin daha kolay yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Raketi kontrol etmek için; başparmağınızı, işaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Raketin ağırlığını kontrol etmek için ise son iki parmağınzı raket tutma yerine rahatça oturtun. Bunu yapmak bileğinizin daha esnek olmasını ve hada rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

FOREHAND VE BACKHAN RAKET TUTUŞLARI

Forehand ile backhand raket tutuşları hemen hemen aynı görünse de parmaklarımızın yerleşimi farklılık göstermektedir.

1)Forehand raket tutuş tekniği

Forehand vuruşu gerçekleştirirken baş parmağımızın raket tutma yerinin geniş yüzeyinde olması gerekmez. Raketi kontrol eden parmağımız işaret parmağı olmalıdır. Vuruşu gerçekleştirirken raketi ileri doğru  itmek için işaret parmağımızı kullanmamız gerekecektir. Forehand raket tutuşundan backhand raket tutuşuna geçmek için başparmağımızı tutacağın geniş yüzeyine getirmeliyiz

2)Backhand raket tutuş tekniği

Kuvvetli ve etkili bir backhand vuruşu yapmamızın en önemli unsuru raketi tutma şeklimizdir. Etkili bir vuruş gerçekleştirmemiz başparmağımızı ileri doğru iterek raketin topa daha sert biçimde temas etmesini sağlamaktır

Başparmağınızı raket tutma yerinde geniş olan yüzeye yerleştirin, işaret parmağınızı gevşetin ve orta parmağınızı yaklaştırın. Backhand tutuşta başparmağınz ile yukarı işareti yapıyormuş gibi görünecektir. Parmak hareketi raketi daha güçlü itmemizi ve etkili bir vuruş yapmamızı sağlayacaktır

Not: forehand vuruşları için işaret parmağı ileri itilirken backhand vuruşları için ise başparmak ileri itilir.

Forehand tutuştan backhand tutuşa geçmenin en kolay yolu raketi çok sert tutmamaktır. Pratik yaptıkça tutuş geçişleriniz de iyileşecektir.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (3)


HIZLI YORUM YAP