X
Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol Oyun Kuralları

ABONE OL
28 Haziran 2021 15:04
Basketbol Oyun Kuralları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir

Oyunun amacı: Basketbolun amacı, puan kazanmak için çapı 45 cm olan bir çembere basketbol topunu atmaktır. Maç dikdörtgen bir sahada oynanır. Basketbolda üçlük çizgisi karşıdan 6.75 m, köşelerden ise 6.6 m NBA da ise karşıdan 6.239, köşelerden 6.706 m dir.

Bir sayının üçlük sayı olabilmesi için bu çizginin dışında herhangi bir yerden atılması ile olur. Bu çizgilerin içinden veya ayakların çizgiye değmesiyle atılan her sayı ikilik olarak puanlanır.

Oyunu kazanmak: basketbol maçını kazanmak, ayrılan süre içerisinde en fazla sayı elde eden takım kazanmış olur. eğer ayrılan süre içerisinde puan durumu beraberlik ile sonuçlanırsa fazladan bir çeyrek (15 dk) oynanır.

 1. Takımlar 5 as, 7 yedek oyuncu olmak üzere toplam 12 sporcu ile sahaya çıkarlar
 2. Basketbol 10’ ar dk lık 4 periyot üzerinden toplamda 40 dk oynanır.
 3. Normal sürede takımlar berabere kalırsa 5 dk lık uzatma periyotu oynanır
 4. Hücum yapan takım kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmeli ve 25 saniye içerisinde hucumu bitirmesi gerekir, bu süreler aşılırsa top rakip takıma geçer.
 5. Her takımın ilk üç periyotta 1er diğer periyotlarda ise 2 şer mola hakkı vardır molalar arısı 1 dk dır.
 6. 2 periyotdan sonra 15 dk lık devre arası verilir
 7. Sporcu top sürerken topu aline aldıktan sonra durursa topu istediği yöne ve kişiye pas atmak zorunda, tekrardan topu sürme şansı yoktur.
 8. Sporcu top elindeyken sahayı belirleyen çizgilere basar veya dışarı çıkarsa top rakip takıma verilir. Ancak top saha dışına değmeden sporcu içerdeyken topu çevirir ve sporcu saha dışına temas etmeden topu havadayken sahaya atarsa top yine oyunda kalır.
 9. Her bir sporcunun 5 faul yapma hakkı vardır. 5 faulünü tamamlayan sporcu oyundan alınır başka bir sporcu oyuna girer 5 faul yapan sporcu oyuna girme hakkını kaybeder
 10. Takımın 1 periyotta toplam 4 faul hakkı bulunur, 4. faulden sonra yapılan her faule rakip takım serbest atış kullanır.
 11. Üç sayı çizgisi içinden yapılan sayılar 2, çizgi dışından yapılan sayılar 3 sayı olarak değerlendirilir.
 12. Sporcu kendi potasına sayı yaparsa rakip takımın kaptanına bu sayı yazılır ama sporcu bilerek kendi potasına sayı atarsa geçersiz sayılır
 13. Topu potaya tersten atmak kural hatasıdır.
 14. Maç hava atışıyla başlar ama diğer periyotlar hakem masasının karşısındaki kenar çizgisinden oyun başlatılır.
 15. Teknik ve sportmenlik dışı faullerde de hakem masasının karşısındaki kenar çizgisinden başlar.
 16. Maça 15 dk geç kalan takım hükmen yenilmiş sayılır. Bu maçlarda skor 20 – 0 olarak kabul edilir ve hükmen yenilen takıma 0 puan yazılır.

Oyuncu değişiklikleri oyun durduğu anlarda yapılır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP