beden eğitimi, beden eğitimi spor, basketbol hakemi

BASKETBOLDA HAKEM İŞARETLERİ

Zaman Yönetimi İşaretleri

Bu hakem basketbol el işaretleri, saatin başladığını ve durduğunu bildirmek için hakem ve zaman hakemi arasında iletişim kurmak için kullanılır.

Saati Durdur  – Oyunun herhangi bir noktasında saati durdurmak için, hakem bir elini avuç içi dışarı bakacak ve parmak uçları işaret edecek şekilde düz bir şekilde başının üzerine kaldıracaktır.

Saat Başlatma  – Bir elin başın üzerine kaldırılmasıyla başlayarak, saatin başlangıcı, kaldırılan elin doğrudan yere doğru indirilmesini gösterilir.

Mola –  hakem mola vermek istediğinde, iki kolun kenarlara yayılan “T” şekli oluşturmasıyla belirtilir.

İkinci Mola – Takımlardan biri tarafından otuz saniyelik bir mola çağrısı yapıldığını belirtmek için, hakem iki elini tutacak ve dirsekleri dışarıda olacak şekilde omuzlarının üzerine koyacaktır.

Eğer iki oyuncu aynı anda top üzerinde kontrole sahip olduğunda, her iki baş parmağın kolları uzatılmış olarak yukarı doğru işaret etmesi ile belirtilir.

Oyuncu değişikliği  – Eğer bir yedek oyuncu oyuna girmek isterse, bu, bir elinin zaman hakemine bakması, “durma” bir şekilde kaldırılması ve diğer elinin yedek oyuncuyu oyuna salması ile belirtilir.

Basketbol Faul İşaretleri

Bir oyuncu kişisel faul yaptığında, hakem, faulün türünü ve hangi oyuncunun faul yaptığını belirtmek için özel bir işaret verecektir.

Oyuncu Kontrol Faulü  (Hücum) – Bir el başın arkasında ve diğeri oyunun ters yönünü gösteriyorsa, hücum çağrısı yapıldığını gösterir.

El Kontrolü –  Bir oyuncu bir el kontrolü faulü yaptığında, bir kolu parmaklar yukarıda olacak şekilde göğsün önüne uzatılmış ve diğer kol bileği tutacak şekilde gösterilir.

Blok yapma  – Bir savunma oyuncusu blokaj faulü yaparsa, hakemin iki eli de yumrukları ile kalçalarına dokunur ve dirsekleri vücuduna sıkı bir şekilde temas eder.

Tutma  – Tutma , bir kolun yüzün önünde yukarı doğru uzatılması ve diğer elin bileği tutması ile yapılır.

İtme  – İtme faulünü işaret etmek için, hakemin iki eli de avuç içi dışa bakacak şekilde tam önüne uzatılacaktır.

Kasıtlı Faul  –  Bir oyuncu kasıtlı faul yaptığında, hakem her iki kolunu da başının üzerine koyacak ve çaprazlayacaktır.

Teknik Faul  – Bir teknik faulün gerçekleştiğini işaret etmek için hakem iki elini de önüne koyacak ve onları bir “T” harfi oluşturacak şekilde koyacaktır.

Çifte Faul  – Eğer iki oyuncu aynı anda faul yaptıysa, hakem her iki elini de yumruklar halinde yanlara doğru uzatacaktır.

Kural Dışı El Kullanımı  – hakem, her iki elini öne, bel hizasında koyarak ve diğer eliyle bir bileklerinden tutarak, kural bir el kullanım faulü sinyali verir.

Basketbol İhlali El İşaretleri

İhlal, ihlal edilmiş bir kuraldır, ancak bir oyuncunun kişisel faul almasına neden olmaz. Diğer takıma topa sahip olma hakkı verilir.

Yürüme  – Bir oyuncu yürüme ihlali yaptığında, hakem her iki elini de önüne koyarak ve bir daire içinde hareket ettirerek bunu işaret edecektir.

Top Taşıma veya Palming  – Bir avuç içi veya taşıma ihlali sinyali vermek için, hakemin bir eli avuç içi yukarı avuç içi aşağı çevrilmiş olacak.

Çifte Dripling  – Hakem, sanki bir basketbol topu sürüyormuş gibi iki elini de önüne, avuç içi aşağıya koyarak ve yukarı ve aşağı değiştirerek çift dripling ihlali yapıldığını işaret edecektir.

Üç Saniye  – Hakem, bir oyuncunun üç parmağını kaldırarak üç saniyelik bir ihlal yaptığını ve elin yandan ileri geri kaydırma hareketi yaptığını gösterecektir.

Beş Saniye  – Beş saniyelik ihlali işaret etmek için hakemin beş parmağı kolu yukarı doğru uzatılır.

On Saniye  – On saniye ihlali, hakemin on parmağını her iki kolu da yukarı doğru uzattığında gösterilir.

Topa ayak ile temas  – Bir oyuncu topa vurduğunda, hakemin önünde bir ayağı kaldırılır.

El sinyali Göstergeleri

Bu göstergeler, hakemlerin maç sırasında yazı hakem masasına bilgi aktarmasına olanak tanır.

 İki Sayılı Basket  – İki sayılık basket atıldığında, hakem bir kolunu yere paralel olarak uzatacak ve iki parmağıyla işaret edecektir.

Üç Sayılı Basket  – Hakem, bir oyuncunun Üç Puanlı Basket attığını belirtmek için parmaklarını işaret ederek her iki kolunu da doğrudan yukarı doğru uzatacaktır

Sayma  – Hakem, elini göğsün ortasın

dan düz öne doğru sürekli olarak ileri geri hareket ettirerek süreli ihlali saydığını belirtir. Her hareket bir saniyeyi temsil e

Basket Sayımları  – Bir sepet sayımını belirtmek için, bir faul de gerçekleştiğinde, hakem elini omuz hizasından doğrudan aşağı indirecektir.

basket Sayılmaz  – Bir basket “dalgalandırmak” veya faul olduğu için sayılmadığını belirtmek için, hakem iki eli omuzlarda, dirsekleri dışarıda olacak ve ellerini doğrudan yana doğru uzatacaktır.

Bonus Serbest Atışlar  – Serbest atış çizgisindeki bir oyuncuya bonus serbest atış hakkı verilecekse, hakem her iki kolunu da tamamen düz olarak yanlarına doğru uzatacak ve ardından birini yukarı ve aşağı hareket ettirecektir.

Çizgi İhlali  – Bir oyuncu bir serbest atış atıyorsa ve bir şerit ihlali meydana gelirse, hakem kollarından birini kendi tarafına doğru kaldırarak ve serbest atış tamamlanana kadar orada tutarak işaret verecektir.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkYr


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir