X
BASKETBOLDA SPORCULAR

BASKETBOLDA SPORCULAR

ABONE OL
18 Kasım 2020 10:13
BASKETBOLDA SPORCULAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BASKETBOL OYUNCU BÖLGELERİ VE GÖREVLERİ

1- Oyun Kurucu – Point Guard

bedenegitimispor.com

1 numaralı oyuncu(Point Guard ):  Genel olarak oyun kurucu diyebiliriz. Basketboldaki 1 numaralı pozisyon için guard ya da gard olarak da kullanılan oyun kurucu pozisyonu için bazı

Oyuncu Kurucu (pivot) : Gerçek manada oyuncu kurucu, Oyuncu kurucular asist yapmak ve diğer arkadaşlarının kolay bir şekilde basket atmasını sağlamak pozisyon üretme oyunu kurmalarını ve takım arkadaşlarını yönlendiren sporcudur..

Combo Guard : 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda oynayabilen hem oyunu kuran hemde sut atma özelliklerine sahip olan oynayabilen, yani hem oyun kurucu hem de şutör gard özelliklerine sahip oyunculardır. Bu oyuncular ister istemez her 2 pozisyonu tek tek düşünüldüğünde tam olarak kapsamaz belki ama her 2 pozisyonunu da oynayabilirler

2- Şutör Gard – Shotting Guard-Skorer Gard

2 numaralı oyuncu (Şutör Guard ): Basketboldaki 2 numaralı pozisyondur. Bu terim shooting guard veya off guard olarak da karşınıza çıkabilir. Daha çok şuta dayalı bir şekilde takımın skor yükünü çekerler. Bazı şutör gardlar daha gelişmiş oyuncu kurucu yeteneklerinden dolayı combo gard olarak da anılır.

Swingman : Wing Player; 2 ve 3 numaralı oyuncular olarak da anılan bu oyuncular hem şutör gard hem de kısa forvet oynama özelliklerine sahip olan sporculardır

3- Kısa Forvet – Small Forward

3 numaralı oyuncu (small forward) : Basketbolda 3 numaralı pozisyonda oynayan oyuncuya kısa forvet denir. Kısa forvetler sayı atarak gardlara ve ribaund alarak uzun boylu oyunculara yardım ederler. Oyunu hızlandıran arkadaşlarını hızlı bir şekilde basket atmasını sağlana sporculardır. Kısa forvetler 2 ve 4 numaralı pozisyonlarda da oynayabilirler..

Cornerman (Stretch Forvet) : Hem 3 numara hem de 4 numara pozisyonlarında oynayabilen forvet oyunculara cornerman ya da stretch forvet denilmektedir. Hem kısa forvet hem de uzun forvet olarak oynayabilen bu oyuncular ne kısa nede çok uzun boylu değillerdir orta boy sporcularan seçilir..

Point Forvet : Kısa ve uzun forvet oyuncularının ihtiyaç duyulduğunda, oyun sıkıştığında, 24 saniye süresi dolmak üzereyken ya da son hücum kullanılırken oyuncu kurucu gibi oynamaları gerekebilir; işte bu durumdaki pozisyonu point forvetler oynar.

4-Uzun Forvet- Power Forward

4 numaralı oyuncu: Uzun forvet, yani 4 numara pozisyonunda oynayan oyuncular pota altında takımın en uzun oyuncusuna pivota yardım ederler. Pivotlara göre top tekniği olarak yüksek sporcular olan uzun forvetler atletik özelliklerini de kullanarak ribaundlarda da çok etkili olurlar

5- Pivot Center

5 numara da oynayan sporcular genelde pota altı pozisyonlarda oynarlar. Potadan dönen topları almak ve oyunu başlatan oyunculardır. Genelde takımın en uzun boylu sporcularından seçilir. Ribaunt olarak takımın en çok ribaunt alan sporculardır. Hem hücumda hem de savunda da etkilidirler.

Forvet-pivot (Bigman) : Hem uzun forvet pozisyonunda hem de pivot pozisyonunda oynayabilen uzun oyunculara forvet-pivot denir. Forvet-pivotlar pivotlara karşı daha hızlı olmalarını ve pick and roll gibi ikili oyunları iyi oynamalarını kullanırlar. Bigman de  denilen bu sporcular savunma oyuncularını üzerine çekerek takım arkadaşlarının daha kolay basket atmalarını amaçlar.

  1. NOT:Telefon uygulama linki: 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP