bedenegitimispor.com

Basketbolun Tarihi ve Türkiyede Gelişimi

Futboldan sonra en çok izleyiciye sahip spor dallarından biri olan basketbolun tarihçesi 1800’lü yılların sonuna dayanıyor. Basketbolun temelleri 1891 yılında ABD’nin Massachusetts eyaletinde beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından atılmıştır.

Naismith tarafından atletlere ve beyzbol oyuncularına kış antrenmanı yaptırabilmek amacıyla sepetlere futbol topunun sokulması şeklinde bir antrenman programı düzenlenmiştir. Yaklaşık olarak 3 metre yüksekliğinde, altı kapalı bir sepete atılan toplar ilk zamanlar elle çıkartılıyordu. Naismith bu oyuna “Sepet Topu” yani “Basket Ball” adını verdi. Şeftali sepetinden basketbol potası;

Bu ilginç deneyim ile birlikte basketbolun tarihçesi de başlamış oldu. Daha sonra sepetin altı çıkartılarak topun delikten düşmesi sağlandı. İlk olarak yirmişer dakikadan 3 devre halinde oynanan basketbolda, takımlarda yedişer oyuncu bulunuyordu. Özellikle gençler arasında büyük ilgi görmeye başlayan basketbol, çok daha sık oynanan bir oyun haline gelmeye başlayacaktı.

Basketbol Sporunun Gelişimi ve İlk Turnuvalar

İlk ortaya çıkışından 2 sene sonra Avrupa’ya gelen basketbol, ilk olarak 1983 senesinde Fransa’nın Paris şehrinde oynanmaya başladı. Avrupa’dan sonra 1913 yılından itibaren Uzak Doğu’da da oynanmaya başlayan basketbol, dünya genelinde hızla yayılmaya devam etti. Basketbolun Amerika’da başlaması ve hızla yayılması, basketbolu Amerika’da en popüler sporlardan biri haline getirmiştir. Amerika’da 1897 senesinde erkeklerde, 1900 senesinde ise kadınlarda ilk milli basketbol şampiyonaları düzenlenmiş ve sporun hızla yayılması sağlanmıştır. Günümüzde NBA, NCAA ve WNBA gibi ligler, dünyanın en çok izlenen basketbol ligleri olarak milyonlara ulaşmaktadır. Basketbol sporundaki bu hızlı gelişim ile birlikte 1932 yılında, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) kurulmuştur. FIBA’nın kurulması ile birlikte basketbol çok daha kurallı bir şekilde oynanmaya başlamış ve daha geniş kitlelere ulaşmıştır.

FIBA’nın kurulması ile birlikte kuralları belirlenen basketbolda, şampiyonalar da düzenlenmeye başlanmıştır. İlk kez 1935 senesinde İsviçre’de düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası ile resmi turnuvalar başlamış oldu. Bu ilk turnuvanın şampiyonu finalde İspanya’yı yenen Letonya olmuştur. 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında da basketbol ilk kez resmi olarak yer almıştır. Basketbolda ilk olimpiyat şampiyonluğunu ABD kazanmıştır. Erkeklerde ilk Dünya Basketbol Şampiyonası 1950’de Arjantin’in ev sahipliğinde, kadınlarda ise 1953 senesinde Şili’de düzenlenmiştir. İlk dünya şampiyonları erkeklerde Arjantin, kadınlarda ise ABD olmuştur. Basketbol Dünya Şampiyonası 2014 yılından itibaren FIBA Basketbol Dünya Kupası adıyla düzenlenmektedir. Günümüzde Amerika’da NBA ve Avrupa’da Euroleague organizasyonları en çok ilgi gören basketbol organizasyonlarıdır.

Türkiye’de Basketbolun Tarihçesi

Ülkemizde basketbol, resmi kayıtlara göre ilk olarak 1904 senesinde İstanbul’da bulunan Robert Kolej’in spor salonunda oynanmıştır. 1911 senesine gelindiğinde ise Galatasaray Lisesi beden eğitimi öğretmenlerinden olan Ahmet Robenson, basketbolu kuralları çerçevesinde oynatmaya başlamıştır.

1913 senesinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nü basketbol için girişimleri olduğu bilinse de, 1919 yılındaki çalışmalar ilk ciddi girişim olarak kabul edilmektedir. 1920 senesinde Genç Hristiyanlar Birliği teşkilatının ülkemizde temsilcilik açması ile basketbol daha geniş kitlelere ulaşmıştır. 1920’li yıllarda ülkemizde basketbol sahalarının sayısı hızla artmaya başlamış ve basketbol oynayanların sayısı da buna paralel olarak artmıştır. 1925 senesinde İstanbul Basketbol Mıntıkası kurulmuş, 1927 senesinde İstanbul Basketbol Şampiyonası organize edilmiştir. 1933 yılında Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, İstanbulspor ve Hilal takımlarının yer aldığı bir lig kurulmuştur.

Ükemizde basketbol federasyonunun faaliyetleri resmi olarak 1934 senesinde kurulan Spor Oyunları Federasyonu çatısı altında başlamıştır. Voleybol ve hentbol gibi spor dalları ile aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren basketbolun giderek yaygınlaşması sonucunda, 1 Mart 1959 tarihinde Türkiye Basketbol Federasyonu kurulmuştur. Türkiye basketbolda geçmişten günümüze; milli takımlar düzeyinde 2010 Dünya Şampiyonası ikinciliği ve kulüpler düzeyindeki Avrupa şampiyonlukları ile özellikle son yıllarda oldukça başarılı bir performans sergilemektedir. 

Basketbol Sporunun icadı, Basketbolun Tarihçesi


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Basketbolun Tarihi ve Türkiyede Gelişimi” için 3 cevap

 1. Esmanur Tuzluca avatarı
  Esmanur Tuzluca

  Hocam çok faydalı olmuş

 2. tuanasogutcu avatarı
  tuanasogutcu

  Ders çalışmama çok yardımcı oldu

 3. Korhan Acar avatarı
  Korhan Acar

  ders çalışmamda çok yardımcı oldu çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir