Beden Eğitimi Dersinin Sosyal Faydaları Nelerdir

Beden Eğitiminin Sosyal Faydaları

Beden Eğitimi Dersinin Sosyal Faydaları Nelerdir?

Beden eğitimi ve sporun sosyal faydaları: Beden eğitimi dersine katılan öğrenciler sosyal etkileşimin önemini erken kavrarlar. Öğrenciler başarılı olmak için birbiriyle (yaşıtlarıyla) olumlu etkileşimde bulunmalıdırlar.

Öğrencilerin bir biriyle etkileşimde bulunmaları takım sporları için de olumlu bi etki bırakacaktır. Başarılı olmak için başkalarıyla işbirliği yapmayı ve geçinmeyi öğrenmelidirler.

Ayrıca beden eğitim dersi takım olmayı, birlikte çalışmayı ve sportmenlik kavramını öğretir. Beden eğitimi rekabetçiliği ve birlikte çalışarak çocuğun ve ekibinin başarılı olma arzusunu öğretir. Ögrencilerin başkalarına bağlı olmalarını ve fiziksel aktivite yoluyla ‘’ takım içinde ağırlıklarını taşımayı’’ öğrenirler

Beden eğitim dersi kazanmanın yanında bazen kaybetmenin de olduğunu doğru yolunu öğreterek sosyal olarak da yardımcı olur. takım çalışması ile öğrenciler başkalarıyla birlikte ortak bir hedefe odaklanır ve bu ortak hedefe birlikte gayret ederek çalışmayı öğretir.

Öğrenciler takım çalışması ile birlikte çalışmanın önemini, kendisinin ve takım arkadaşının güçlü ve zayıf yönlerini öğrenmenin ve takım konsepti parametreleri dahilin de nasıl çalışacağını öğretir.

beden eğitimi dersinin sosyal faydaları

Bu önemli faydalar ile öğrenciler yaşamları boyunca hem bireysel hem de grup içinde başarıya ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışmasına yardımcı olur.

Sosyal etkileşimler  davranış sorunları ile mücadele eden bir öğrenci için bu sorunlar ile baş etmesini öğreterek çıkış noktası yakalayabilir. Öğrenci ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla nasıl geçineceğini beden eğitimi yolu ile öğrenirler.

Fiziksel aktivite yoluyla öğrenci sıkıntı olarak gördükleri şeylerle başa çıkmak için alternatif yollar bulur. Saldırgan davranış eylemlerinde bulunan öğrenci beden eğitimi yoluyla bu saldırgan eylemlerini okul dışında da nasıl azaltacağını öğrenir.

Davranış problemlerinin üstesinden gelmeyi öğrenen öğrenci sosyal olarak kabul görülür. Beden eğitimi öncelikle öğrenciye fiziksel ihtiyaçlar için yardımcı olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir