X
BM Barış Üniversitesi ile deniz hukuku işbirliği

BM Barış Üniversitesi ile deniz hukuku işbirliği

ABONE OL
8 Nisan 2021 15:57
BM Barış Üniversitesi ile deniz hukuku işbirliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’daki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binasında düzenlenen imza törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kosta Rika’nın Ankara Büyükelçisi Gustavo Alonso Campos Fallas, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, DEHUKAM Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karan ve DEHUKAM Müdürü Mustafa Başkara katıldı. İmza töreninde konuşan Kıran, 2020’nin Türkiye ile Kosta Rika arasında resmi ilişkilerin 70’inci yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Kıran, Türkiye ile Kosta Rika arasında ‘önemli işbirlikleri’ bulunduğunu belirterek, “İmzalanan bu anlaşma da ilişkilerimizde yeni bir kazanım olacak. Deniz hukuku alanında yapılan anlaşma iki ülkenin de bu alanda kapasitelerini geliştirecek. Özellikle bilimsel zeminde bu işbirliğinin, ilişkilerimize kalıcı kazanımlar getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Fallas ise Barış Üniversitesinin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 41 ülkenin imzasıyla kurulduğunu, ülkesinin dış politikasının tamamen barışa ve silahsızlanmaya odaklandığını söyledi. Kosta Rika’nın 1948’de ordusunu lağvettiğini ve güvenliğini polis gücüyle sağlandığını anlatan Fallas, “Kosta Rika bu yönü ve Orta Amerika’daki barışa katkısı nedeniyle Nobel Ödülü’ne de layık görüldü. Kosta Rika’nın dış politika hedefleri akademik hayatıyla da doğru orantılı. Uluslararası hukuk, barış ve güvenlik, uluslararası alanda ve denizlerde de uygulanmalı. Ticaret yollarıyla doğal kaynakların güvenliğinin de içinde olduğu deniz hukuku sadece denize kıyısı olan ülkeler için değil denize kıyısı olmayan ülkeler için de geçerli olmalı” diye konuştu.

DEHUKAM adına Karan ve Başkara’nın imzaladığı protokolü Barış Üniversitesi adına Kosta Rika’da yapılacak törenle Rektör Juan Carlos Sainz-Borgo imzalayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP