Beden eğitimi spor

ÇEKİÇ PARMAK NEDİR) (BEYZBOL. VOLEYBOLCU PARMAĞI)

ÇEKİÇ PARMAK NEDİR?

El parmaklarını yukarı kaldıran kirişler el sırtından geçer ve bütün parmakların en uç boğumlarına yapışarak parmakların açma hareketlerini yapmasına yardımcı olur.        

Parmakları yukarı kaldıran bu kirişlerin en uç yapışma yerine yakın bir yerden kopması sonrası oluşan duruma çekiç parmak(mallet finger) denir.Bu durumda parmağın son boğumu aşağıya doğru eğilir ve bir çekiç görünümü aldığı için çekiç parmak ismini alır, 2-3-4 ve 5. parmakta daha çok görünür.

Kirişin parmağa yapışma yerinden küçük bir kemik parça ile sıklıkla koptuğu ve parmak ucunun aşağıya doğru büküldüğü görülür.Sporcu parmak ucunu yukarı doğru kaldıramaz.Bu durumda derhal oyunu bırakması gerekir. 

Voleybol, basketbol, beyzbol ve nadiren futbol, hentbol gibi sporlarda topun parmakların uç kısmına çarpması sonucu çok görülen bir olaydır. Bu şekilde kiriş yırtılması sonucu parmak ucunda şişlik, kızarıklık ve gerginlik görülür.Teşhis için röntgen çekilir.Kopma kırığı yok ise M.R tetkiki gerekebilir. 

Tedavide klasik buz uygulaması, eli yüksekte tutmak, ilaç takviyesi ve parmak ucunu atele almak gerekir.Amaç kopan kirişin doğru pozisyonda iyileşmesini sağlamaktır.

Bu şekilde tedavi olmaz ise amaliyat etmek gerekirbilir. İyileşme süresi ortalama 6 haftadır.  Çekiç parmak tedavisi gören sporcunun Spora dönüş süresini kısaltmak için parafin banyosu ve masaj takviyesi gerekir spora dönüş süresi ortalama 1-2 aydı


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir