X
EGZERSİZ ve Maske Kullanımı

EGZERSİZ ve Maske Kullanımı

ABONE OL
5 Mayıs 2021 00:05
EGZERSİZ ve Maske Kullanımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Egzersiz ve maske kullanımı: Egzersiz esnasında maske kullanımı performansı etkilermi?Yeni bir çalışma, bir yüz maskesi takmanın egzersiz performansını ve ilişkili fizyolojik tepkileri önemli ölçüde etkileyip etkilemediğini belirlemeye çalıştı.

Katılımcılar, Bruce protokolünü takiben bir koşu bandı üzerinde iki (maskeli ve maskesiz) maksimal kardiyopulmoner egzersiz testini tamamladılar. Kan basıncı, kalp hızı, oksijen satürasyonu, efor ve nefes darlığı ölçüldü.

Yüz maskesi takmanın egzersiz süresinde % 14, VO2 max’ta % 29 düşüş ve nefes darlığında artışa neden olduğu bulundu. Bu sonuçlar, maske takmaya bağlı olarak algılanan rahatsızlık nedeniyle egzersizin sonlandırılmasına atfedilebilir.

Bu bilgilerle ne yapmalıyız :

– Antrenörler ve sporcular maske takarken egzersizin sıklığını, yoğunluğunu, süresini ve türünü değiştirmeyi düşünmelidir.

– Sporcunun hedefleri, düşük performansı yansıtacak şekilde değiştirilmelidir.

– Sporcunun hedefleri, egzersiz sırasında maske takmanın psikolojik etkisini açıklamalıdır.

Reference: Driver, S., Reynolds, M., Brown, K., Vingren, J. L., Hill, D. W., Bennett, M., … & Jones, A. (2021). Effects of wearing a cloth face mask on performance, physiological and perceptual responses during a graded treadmill running exercise test. British Journal of Sports Medicine.

ATHletic Performance Specialist
Bilen Hocaoğlu

Instagram: @bilenhocaoglu
Instagram: @hocaoglubilen
Twitter: @bilenhocaoglu
Web Site: www.sportsgfactor.com
Mail: hocaoglubilen@gmail.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP