X
Futbol Nedir? Futbol Nasıl Oynanır? Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?

Futbol Nedir? Futbol Nasıl Oynanır? Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?

ABONE OL
9 Şubat 2024 23:32
Futbol Nedir? Futbol Nasıl Oynanır? Futbolun Temel Kuralları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Futbol Nedir Nasıl Oynanır

Futbol nedir?, belli kurallara göre oynanan bir oyundur. Futbol oyunu yuvarlak bir topa (futbol topu) elleri (kaleci hariç) dışında her hangi bir yeriyle topa temas etme hakları vardır.

Futbol oyunu iki takımın karşılıklı olarak oynanır ve takımlar topu rakip kaleye gol atmayı amaçlarlar. Her bir takımda 1 kaleci ve 10 oyuncu, toplam 11 oyuncudan oluşur.

Bir futbol karşılaşması 45 dakikalık iki devre oynanır. Devrelerin her birinde süre 45 dk geçerse buna uzatma denir.

Futbol Nedir Nasıl Oynanır

Kural bir, oyuncuların (kaleciler dışında) futbol oyunu sırasında kasıtlı olarak topa elleri ve kollarıyla ( taç atışı dışında) dokunmaları yasaktır.

Sporcular topu hareket ettirmek için ayaklarını kullansalar da elleri ve kolları dışında vücutlarını her hangi bir bölümünü kullanabilirler.

Futbol oyununda, sporcular top sürme, takım arkadaşına pas verme, kaleye şut çekme gibi bireysel top kontrolü topu rakip takımın kalesine doğru götürmeye çalışırlar.

Rakip sporcular ise diğer takımın pas kontrolüne müdahale etmek ve topu kontrol eden takıma müdahale ederek topu kazanmaya çalışırlar.

Ancak rakip takıma doğru yapılan fiziksel müdahale sınırlıdır. Futbol serbest oynanan bir oyundur ve oyun sadece top oyun saha çizgilerinden çıktığında veya hakemin oyunu durdurmasıyla durur.

Futbol Nedir Nasıl Oynanır

Futbol Oyun kuralları, kaleci dışında herhangi bir oyuncunun pozisyonu ve sınırları belli değildir. Ama gelişen futbol kuralları ile oyuncuların kendilerinin geliştirdiği ve uzmanlaştığı bölgeler vardır.

Genel olarak bunlar üç ana bölümü içerir, birinci görevi gol atmak olan forvetler, rakip takımın gol atmasını önlemek amacıyla uzmanlaşmış defans oyuncuları, ve forvetlere pas vermek ve topun takımda kalması için çabalayan orta saha oyuncularıdır.

Bu pozisyonlar oyuncuların sahanın hangi tarafında daha fazla zaman geçirmelerine göre değişkenlik gösterebilir. Örnek merkez savunma veya sağ ve sol orta saha (bek) oyuncuları gibi.

Oyuncular futbol oyununun çoğunu belli bir pozisyonda geçirebilirken oyuncular istedikleri zaman pozisyon değiştirebilirler. Oyuncuların sahadaki düzene takım düzeni denir. Takım düzenini ve takımın formasyonunu belirleyen teknik-direktördür

Futbol Nedir Nasıl Oynanır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP