Beden Eğitimi ve Spor Güncel Bilgiler

FUTBOL SAHA ÖLÇÜLERİ

Futbol saha ölçüleri, futbol sahası dikdörtgen şeklindedir. Sahanın en uzunluğu 45 m ile 90 m arasında boyu ise 90 m ile 120 m arasında değişmektedir.

FUTBOL SAHA ÖLÇÜLERİ
10 views Okundu
21 Ekim 2021 - 13:26

FUTBOL SAHA ÖLÇÜLERİ NEDİR?

Futbol saha ölçüleri, futbol sahası dikdörtgen şeklindedir. Sahanın en uzunluğu 45 m ile 90 m arasında boyu ise 90 m ile 120 m arasında değişmektedir. Uluslar arası standartlara uygun olarak yapılan statların ebatları en genişliği 64 m ile 75 m, boy uzunluğu ise 105 m ile 120 m arasındadır.

Futbol sahasının tam ortasında iki takımın alanlarını belirleyen 12 cm genişliğinde bir çizgi vardır. Yarı saha çizgisinin ortasındaki, ‘orta yuvarlak’ dairenin çapı 9 m 15 cm dir.

İki takımın kale çiz üzerinde iç içe iki dikdörtgen çizilir.

Büyük diktörtgen ‘’ ceza sahası’’ dır. Boyuna uzunluğu 16.5 m enine genişliği ise 40.3 m

Küçük dikdörtgen ‘’altı pas’’ tır. Boyuna uzunluğu 5.5 m enine genişliği 18.32 m büyüklüğündedir.

Ceza sahasının dışında kaleye tam cepheden bakan yarım daireye ise ‘’ceza yayı’’ denir

Bu yayın iki köşesinin de penaltı noktasına uzaklığı 9 m 15 cm dir.

Futbol kalelerinin ölçüleri ise, her iki kale direklerinin arası 7m 32 cm genişliğinde ve yüksekliği ise 2 m 44 cm’ dir. Kale direkleri 12 cm’ yi geçmeyecek kalınlıkta ve beyaz olmalıdır.

Futbol sahasının köşelerinde köşe vuruşunu yapmak için 1 m yarıçaplı çeyrek daire şeklinde yay çizilir

Penaltı noktasının kale çizgisine uzaklığı 11 m dir. Futbol topunun çevresi 68-70 cm, ağırlığı ise 410-450 gr ağırlığındadır.

Futbol Saha Ölçüleri Tablosu

Penaltı nedir?:  ceza alanı içinde rakip futbolcuya yapılan fauller ve kaleci dışında takımın futbolcularının topa elle dokunmaları ile 9 kusurlu hareket olarak nitelendirilen hareketler penaltı ile cezalandırılır

Kaleci, top penaltı atan futbolcunun ayağından çıkmadan öne doğru hareket edemez. Kaleci kale çizgisi üzerinde durmalıdır. Kaleci yalnızca kale çizgisi üzerinde sağa ve sola hareket edebilir

Ceza alanı içinde rakip oyuncuya yapılan fauller ve kaleci dışındaki futbolcuların elle topa dokunmaları ve 9 kusurlu hareket olarak nitelendirilen hareketler penaltı ile cezalandırılır. Penaltı atışı, ceza alanı içinde kale çizgisinin ortasından 11 metre uzaklıktaki penaltı noktasından yapılır. Kaleci, top penaltıyı atan oyuncunun ayağından çıkmadan öne doğru hareket edemez, yalnızca kale çizgisi üzerinde sağa sola hareket edebilir.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum