ATLETİZMDE ATMALAR (DİSK ATMA)

Atletizmde Atmalar, Disk Atma, Disk Nasıl Atılır, Disk Atma Alanı, Disk Nasıl Tutulur,

0
61 views

Disk atma

Disk atletizm sporunun atmalar branşında bulunmaktadır. Disk ağaçtan veya benzeri malzemelerden yapılmış etrafı metalle kaplanmış daire şeklinde 1 kg ve 2 kg ağırlığında olup 2 kg ağırlığındaki disk 22 cm çapın da 44.5 mm kalınlığındadır. 1 kg ağırlığındaki disk 18 cm çapın da37 mm kalınlığındadır. 1 kg lık diski bayanlar 2 kg lık diski ise erkekler atar, disk 2.50 m çapındaki bir daire içinden atılır.  Disk atma sporunda bir disk bir daire içinde belirli bir açı ile boyunca atılır

 Disk’in Tutuluşu: Disk,  atış kolu elinin birinci parmak boğumları üzerine oturtulur. Parmak araları ne çok açık ne bitişik olmalıdır. El ayası diske temas etmeli başparmak diskin duruşunu ve uçuş açısını yönlendirecek şekilde hafif bastırmalıdır. Bazı atıcılar diski işaret parmağı ile orta parmak birbirine yanaşık konumda tutarlar. Böylece; atma anında diske daha çok kuvvet uygulayabilirler. Ayrıca elin dış yüzü dış tarafı göstermeli ve el bileği rahat tutularak çok hafif diske değmelidir.

 

Diski Atma Aşamaları:

 1.Başlama Duruşu

2.Dönüşe Hazırlık(kurulma

)3.Dönüş ve Atış Durumuna Geliş

4.Atış ve atış Sonrası(Şimdi bunları detaylıca görelim.)

Atletizm’de Disk Atma Genel Kuralları

  • Diski atan sporcu, dairenin iç yüzeyine veya daireyi oluşturan demirin iç kısmına dokunabilir ama atışa başlandığı andan itibaren gövdenin herhangi bir kısmına ve dairenin dışına dokunması ve adım atması yasaktır.
  • Atılan disk yere düşmeden atıcı daire dışına çıkamaz. Çıkarken de dairenin geri yarısından çıkmalı.
  • Atıcıya verilen süre ise 1.5 dakikadır. Eğer yarışmacı sayısı 8’den az ise 3’er denemeden sonra 3’er deneme daha yapılabilir.
  • Ölçülendirme ise 2’şer cm’lik dilimlerle yapılır.
  • Diski atan atıcı eline reçine sürebilir fakat ayakkabısının altına veya atış alanına herhangi bir madde süremez.
  • Eldiven giymek ve parmakları birleştirerek bantlama yapmak yasaktır.
  • NOT:Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkYr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz