X
Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır?

ABONE OL
28 Ocak 2024 12:40
Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hentbol nedir? Hentbol, 40×20 m dikdörtgen saha içinde elle oynanan ve topu yerden sektirerek oynanan maçta topu rakip takımın kalesine verilen süre içerisinde gol atarak hangi takımın kazanacağını görmek için oynanan salon oyunudur. Hentbol oyununun kuralları oynanan seviyeye göre değişkenlik gösterebilir

Hentbol Sahası: Hentbol sahası 40 m uzunluğunda 20 m genişliğindedir. Saha iki eşit yarıya bölünmüştür. Her bir sporcunun rakip takımın kaleye ne kadar yaklaşabileceğini gösteren çizgiler ile belirlenmiştir. Aynı  zamanda bu alan içinde kalecinin kalesini savunması için tüm vücudunu kullanabileceği alanı da göstermektedir.

Takınmlar:

  1. Her bir takım biri kaleci olman üzere 7 sporcudan oluşmaktadır.
  2. Kalecinin görevi rakip takımın gol atmasını engellemektir. Kaleci topa ceza sahası içinde topa ayaklarıyla dokunabilir. Kalecinin kale sahasını terk etmesine izin verilir.
  3. Sporcuların görevi, top rakip takımdayken savunma yapmak, top kendi takımındayken gol atmaktır.
  4. Kaleci dışında saha alanı içine girilmesine izin verilmez. Kaleci ile saha oyuncularının aynı renkte forma giymelerine izin verilmez.
  5. Oyuncu değişikliğine her zaman izin verilir. Hiçbir zaman her bir takımdan sahada yediden fazla oyuncu bulundurulmasına izin verilmez.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP