Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Hentbol Oyun Kuralları-2

Takım Oyuncuları, Yedekler, ve görevliler

Her takım sahaya altı sporcu ve bir de kaleci olmak üzere yedi kişiyle çıkar, yedek kulübesinde ise yedi yedek sporcu vardır. Kaleci takım arkadaşlarından farklı bir renkte forma giyer.

Hentbol maçı esnasında oyuncu değişikliği herhangi bir zamanda ve sayıda yapılabilir. Oyuncu değiştirme çizgisi üzerinde yapılır. Oyuncu değiştirilmesinde değiştirme zamanı hakeme önceden bildirilmesine gerek yoktur.

Bazı ulusal federasyonlarında genç takımlarda oyuncu değiştirme takımın topa sahip olması durumunda veya molalar sırasında izin verilir. Bu kısıtlama sporcuların hucum da ve savunma da hızlı olmalarını engellemek için amaçlanmıştır.

Saha sporcuları

Saha sporcuları; diz dahil olmak üzere vücutlarının ayak dışında herhangi bir kısmı ile dokunmalarına izin verilir. Diğer spor branşlarından farklı olarak basketboldaki gibi 3 saniye kuralı vardır.

Topu sahip olan sporcu top ile sadece üç saniye hareketsiz kalabilir ve sadece üç adım atabilir. Herhangi bir zaman da sporcu top elindeyken üçten fazla adım atar ise bu eylem top ile yürüme olur.

Bir sporcu topu sürerek istediği kadar top sürebilir (dripling). Genel olarak sporcular dripling yerine topu rakip takımın kalesine aktarmak için pas yapmayı tercih ederler.

Sporcuların top ile üçten fazla adım atması yasaklanmıştır. Sporcu topu tuttu üç adım attıktan sonra topu ya takım arkadaşına pas vermeli ya da kaleye şut atmalıdır.

Topu pas vermez veya kaleye şut atmaz ise yürüme olur ve rakip takım için serbest atış hakkı kazanmış olur. Topun altı metrelik taşınması sonucu ya kaleci tarafından topa sahip olunur ya da hücum yapan takımın top kaybına sebep olacaktır.

Kaleci

Sadece kaleciler topu taşırken veya dripling yaparken kale çevre çizgisini geçmeseler de, kale çevresi çizgisi içinde serbestçe hareket etmelerine izin verilir. Kale bölgesi içinde ayakları dahil olmak üzere vücutlarının herhangi bir bölgesi ile topa temas edebilirler.

Kaleciler takım arkadaşları gibi normal oyuna dahil olabilir takımları savunma oyuncularından sayıca fazla olmak için bu düzeni kullanmayı seçerse normal bir sayı oyuncusu gibi değiştirilebilirler.

Hentbol oyununu hızlandırmak için artık herhangi bir oyuncunu kaleci ile değiştirilmesine izin veriliyor. Eğer kaleci dış kale çizgisine çıkarırsa takımları topa sahip olmaya devam eder.

Kaleci, kaleci alanı içinden atışla (kaleci atışı) oyuna devam eder. Bir sporcu kendi kalesine pas verirse takım topu kaybeder.

 Penaltı atışında hareket etmeyen kalecinin kafasına topu atmak diskalifiye ( kırmızı kart) riskini artırır. Kaleci kendi alanı ( D Bölgesi) dışında saha oyuncusu olarak kabul edilir ve saha sporcularının kurallarına uyar. Rakip sporcuyu tutmak veya müdahale etmek diskalifiye sebep olabilir. Kaleci sahaya top ile geri dönemez

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir