X
Hentbol Oyun Kuralları 3

Hentbol Oyun Kuralları 3

ABONE OL
24 Haziran 2021 15:21
Hentbol Oyun Kuralları 3
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Hentbolda maçın başlaması

Hentbolda maçın başlaması sahanın orta çizgisinden bir sporcunun atışı ile başlar. Atışı yapacak sporcu bir ayağı ile orta çizgiye dokunmalı diğer sporcular da hakem oyunu başlatana kadar kendi yarı sahasında kalmalıdır.

Savunma sporcuları, top atıcının elinden çıkana kadar atıcıyla arasında en az 3 metre mesafe bırakmalıdır. Her iki yarının başında ve rakip takım  gol attıktan sonra bir atış yapılır.

Hızlı atış: Hentbol da hızlı atış; topu kullanacak takım gerekliliklerini yerine getirir getirmez hakemin maçı başlatmasıdır

Kaleci atışı

Top savunma yapan takımın müdahalesi olmadan veya savunma yapan takımın kalecisi tarafından yön değiştirildiğinde veya hücum eden takım D ( kaleci bölgesi ) bölgesini ihlal ettiğinde dış kale çizgisini geçerse savunma yapan takıma kaleci atışı hakkı verilir

. Kaleci, kale alanı içinden herhangi bir yerden bu atışını gerçekleştirir. Böylelikle oyuna hız kazandırmış olacaktır.

Hentbol Topu

Hentbol topu daire ( küre ) biçiminde deriden veya sentetik malzemeden yapılır.  Parlak veya kaygan yüzeyde yapılması yasaklanmıştır. Hentbol topunun tek el ile kullanılacağından resmi boyutlarında yaş ve kategorilerine göre değişiklik göstermektedir

IHF Ölçülerine Göre Hentbol Topu Ölçüleri

1 numara hentbol topu: 8-12 yaş aralığında erkek sporcular ve 8 14 yaş grubu kadın sporcular için topun çevresi 50-52 cm ağırlığı ise 290 ile 330 gram arasındadır

2 numara hentbol topu: 12-16 yaş aralığındaki erkek sporcular ile 14 yaşından büyük kadın sporcuların oynayacağı hentbol topunun çevresi 54-56 cm arasında ağırlığı ise 325-375 gram arasındadır

3 numara hentbol topu: 16 yaş ve üstü erkek sporcuların oynayabileceği topun çevresi 58-60cm ağırlığı ise 425 -475 gram ağırlığındadır.

Serbest atış

Hakemler, bir takımın sporcusunun rakip takımın bir sporcusuna sportmenlik dışı müdahalesinden sonra verilen atıştır. Rakip takımın serbest atış çizgisinin dışında olduğu sürece hakemin gösterdiği noktadan atış yapılır. Serbest atışı futboldaki serbest vuruş ile   karıştırmamak  gerekir.

Serbest atışı kullanacak sporcu topu doğrudan kaleye atabilir. Hakem serbest atıl verdi devre arası veya maç süresi bittiğinde serbest atışı kullanan sporcu topu doğrudan kaleye atış yapabilir bazen bu gibi durumda kaleye direk atılan toplar gol ile sonuçlanabilir.

Yedi Metrelik Atış

hücum yapan takımın sporcusuna rakip takımın sporcusu tarafından sahanın herhangi bir yerinden bir gol şansı yakaladığında kendisine kural dışı bir harekette bulunulduğunda ‘’yedi metrelik atış’’ verilir.

Serbest atışı kullanan sporcu kendisi ile kale arasında sadece kaleci varken bir ayağı yedi metrelik çizginin arkasına adım atar. Kaleci dışındaki tüm sporcular top atılana kadar serbest atışı gerçekleştiremezler.

Önemli

  • Sol ve sağ kanat sporcuları tipik olarak kaleye daha iyi bir şut atışı gerçekleştirmek için topu kontrol etmede ve kale çevresinin dışında daha geniş açı yakalayabilecek hızlı olan sporculardır.

Takımlar sağ elini kullanan sporcuları sol kanat oyuncusu olarak sol elini kullanan sporcuları da sağ kanat sporcusu olarak kullanılar.

  • Sol ve sağ geri sporcuları, bu sporcuların gol denemelerini yükseğe zıplayarak ve rakip takımın savunma sporcularının üzerinden kaleye şut atmayı denerler. Bu nedenle bu sporcuları güçlü ve uzun boylu kişilerin olması avantajlıdır.
  • Merkez savunma sporcusu, deneyimli ve oyun kurucu özelliğine sahip sporculardan seçerler (point guard)
  • Pivot, bu sporcu defansla iç içe olma seçimler yapma ve rakip takımın devansif özelliğini bozma eğilimindedir. Pivot hentbol oyununda en az zıplama becerisi gerektirir

Ama top kontrolünde ve fiziksel güç olarak avantajlı olmalıdır. Bazen çift pivot oyunculu diziliş kullanılır.

Savunma

Savunma formasyonlarında bir çok varyasyon vardır. Genellikle n ve m dizilişleri olarak tanımlanır. Burada n kale çizgisini savunan sporcu sayısını m ise daha hücumda savunma yapan oyuncu sayısını belirtir

İstisnalar 3:2:1 savunma ve n+m dizilişleridir örneğin 5+1, m sporcu bazı hücum sporcularını adam kapsama alanında savunur.

  • En sol ve en sağda kanat sporcularının rakiplerini
  • Yarı sol ve yarı sağ sol ve sağ geri saha rakiplerini
  • Arka orta ( sol ve sağ) pivotun rakibi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP