Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir

Hentbol Oyununun Kısa Özeti

Hentbol Nedir? Kısa Özeti

Hentbol 7 kişilik takımların topa elleriyle yön verip sayı atmak için mücadele ettikleri spor dalıdır. Kısaca el futbolu da denebilir.

Tam boyutlu hentbol sahası, 40 m uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olan dikdörtgen biçimindedir. Uzun kenar hentbol sahasının kenar çizgilerini kısa kenarlar ise kale çizgilerini oluşturur.

Hentbol sahası kale çizgisine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur.

Saha ölçüleri bir takıma avantaj sağlayacak şekilde değiştirilemez.

Emniyet alanı kenar çizgileri dışından en az 1 m, kale çizgisi dışından en az 2 metre uzakta olmalıdır.

Kale: üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir. İçten içe 2 m yüksekliğinde 3 m genişliğindedir.

Üst direk ile bir birine bağlayan kale yan direkleri yere sağlamca tutturulmuştur. Kale çizgisinin arka kenarı kale çizgisinin dış kenarı ile aynı çizgidedir. Yan ve üst direk 8 cm * 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır.

Yan direkler ile üst direğin dört bir yanı bir birini takıp eden iki farklı renkte boyanır. Yan ve üst direğin birleştiği yerdeki aynı renkte ve bitişik olup 28 cm uzunluğunda diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır. Kalenin arka kısmı topun geri gelmesini engellemek için ağ ile çevrelenmiştir.

9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 15 cm olan kale sahası çizgisine 3 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.

7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 7 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 15 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir.

Orta çizgi, iki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin her iki yanında 15 cm uzunluğunda, orta çizgiden 4.5 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 5 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 8 cm dir.

OYUNCULAR:
Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır. Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla on iki oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir.

OYUN KURALLARI

Top 32 parçalı ve oynanan kategoriye göre farklı boyut ve ağırlıktadır. Bir saha oyuncusu elindeki topla diripling yapabilir, yada aldığı topla 3 adım atabilir ve pas verebilir yada aldığı topla üç adım atıp topu yere bir kez çarptırdıktan sonra bir kez daha üç adım atabilir ve sonrasında şut yada pas atabilir. Yere vurdurarak aldığı yada sürdüğü topu tutup bir kez daha yere vuramaz.. Topa diz altı dahil vucudunun her yeri ile dokunabilir . Kale sahası yalnızca kaleciye ait bir yerdir. Oyuncular bu alana giremez. Kaleciler bu alan içinde topa her şekilde ve tüm vücudu ile müdahale edebilir. Bu alanda duran yada yuvarlanan toplara saha oyuncuları müdahale edemezler.

HAKEMLER:
Karşılaşma iki hakemle yönetilir. Hakemler sahada biri kale sahası gerisinde, diğeri ise orta sahaya yakın ve eşinin çaprazında durur. Bu hakemler genellikle aralarında belirledikleri zaman aralıklarında, serbest atış, yedi metre yada gol sonrasında pozisyonlarını değiştirirler. Hakem bir oyuncuya en fazla üç kez 2 dakika zaman cezası verebilir. Bu üçüncü kez verilen iki dakikayı oyun gereği diskalifiye izler. Oyun kurallarının belirlediği biçimlerde yapılan hatalar sonucu bu cezaları doğruda diskalifiye ve ihraç olarak da verebilir. Oyuncular bu sürede yedek bankına çıkarak bu sürenin geçmesini bekler ve takım bu esnada eksik oynamaya devam eder.(ihraç edilen oyuncunun yerine kimse giremez)


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir