X
HENTBOLDE PAS ÇEŞİTLERİ

HENTBOLDE PAS ÇEŞİTLERİ

ABONE OL
31 Mayıs 2021 16:54
HENTBOLDE PAS ÇEŞİTLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HENTBOLDE PAS ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Top tutma ve paslaşma: Hentbol da temel teknik ve beceri top tutma ve paslaşmayla başlar,kural gereği sporcu tek elle pas atmalıdır.

El üstü pas(temel pas) En önemli ve en güvenilir pas çeşididir.Bu pas çeşidinde top iki elle omuz seviyesinde tutulur. Topu parmaklarla kavrayarak atış eline alınır ve atış eli dirseklerden 90 derece geriye doğru bükülür. Sağ eliyle atış yapan sporcu sol ayağını yere destek olarak öne alır. Atış sırasında sağ ayak öne doğru hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket eder ve top elden çıkartılır. Atış eli topu atış yönüne doğru topu takip eder .

Bilekten pas : Kalça seviyesinde tutulan topların takım arkadaşına atılmasıdır. Top parmaklarla kavranır, kol aşağı doğru uzatılarak geriye doğru alınır, top bilekten hareketle takım arkadaşına aktarılır.

Çift el göğüsten pas: Top çift elle göğüs hizasında temel duruşta tutulur, kol ve bilek hareketi ile top elleri terk eder.Pas sonrası kollar gergin, bilekler bükülü olarak yan-yön gösterir ve topu takip eder. Basketbolda göğüsten pas ile aynıdır.

  •  Tek Elle Yerden pas: Genellikle, kale çizgisi oyuncularına uygun pozisyonlara göre top aktarabilmek için kullanılan etkili bir pastır. Top yere sektirilerek takım arkadaşına aktarma pas çeşididir.
  • Ense Pas: Az kullanılan bir pas şeklidir. Çoğunlukla yakın atış bölgesinde pivota pas vermek için kullanılır.Top yukarıya kaldırılarak,baş arkasında bileğin içe döndürülmesi ile atış kolunun tersine doğru yapılır.
  • Sıçrayarak Pas: Topun tutuluşu ve takım arkadaşına aktarılışı temel pas ile aynıdır, ancak  temel pasa ek olarak sporcu pası sıçrayarak arkadaşına aktarır.Sıçrayarak atış uygulamak mümkün olmadığı zaman top pas şeklinde eş oyuncuya aktarılır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP