X
Hentbolün Tarihi

Hentbolün Tarihi

ABONE OL
15 Temmuz 2021 23:57
Hentbolün Tarihi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hentbolün Tarihi ve Türkiye’deki Gelişimi

Türkiye’de hentbol ilk kez 1927-1938 yılları arasında açık alan hentbolü olarak başlamıştır. Öncülüğünü Almanya’da öğrenim yapan ve beden eğitimi öğretmeni kökenli Hüsamettin Güreli, Zeki Gökışık, Nafi Tağman, askeri okullarda yapmıştır.

Bu askeri okulların yanı sıra Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünde de bazı kurallar tespit edilerek, futbol sahalarında “el topu” adı altında hentbolün yaşatılmasına katkıda bulunmuş. Ülkemizde ilk resmi saha el topu oyun kuralları 1934 yılında Türkiye İdman Cemiyeti ittifakı tarafından yayımlanmıştır.

Ülkemizde ilk resmi açık alan hentbol maçı 1938 yılında oynanmıştır.

İlk Federasyon Başkanı olan Sayın Vedat Abut kısa bir sure görev yaptıktan sonar Başkanlığı Sayın Fail Gökay’a devretmiştir. 1958 yılında, Hentbol Federasyonu Başkanı Sayın Vahit Çolakoğlu’nun çabaları ile “Voleybol El Topu” adı altında Türk Hentbolü yeni bir kimlik kazanmıştır.

Vahit Çolakoğlu’nun görev süresi içinde Kulüp takımları arasında açık alan hentbol müsabakaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu kulüp takımları, Harbokulu, Jandarmagücü, Ziraat Gençlik, Maltepe, Emniyet, Anıtspor, Pınarspor ve Doğuspor’dur. Yapılan müsabakalar sonunda her yıl sonunda hemen hemen her yıl Harbokulu şampiyon olmuştur.

Türkiye’de hentbol, voleybol ve basketbol ile birlikte 1942 yılında “Spor Oyunları Federasyonu” çatısı altında teşkilatlanınca hız kazanan bir gelişme evresine girmiştir. 1942-43 sezonunda İstanbul Hentbol Ligi kurulmuş ve söz konusu ligde Defterdar Takımı şampiyon olmuştur.

1943-44 ve 1944-45 sezonlarında Fenerbahçe, 1945-1955 yılları arasında ise, Galatasaray şampiyonluğu elinde tutmuştur. 1945’te ilk kez Türkiye Şampiyonası düzenlenmiş ve “Kara Harp Okulu Hentbol Takımı” ilk Türkiye Şampiyonu olmuştur.

1941 yılında Hasan Örengil ve 1947 yılında Mehmet Arkan-İlyas Sınal ikilisi el topu ile ilgili öncü kitaplar yayımlamışlardır.

1945 yılı ve sonrasındaki okullarda bayanlar arası 2×15 dakika süreli iki devreli salon hentbolü maçları yapılmıştır.

1960-1962 yıllarında açılan hakem kurslarının öğretmenliğini İbrahim Selet yapmış ve bu kurs sonunda başarılı olan Atilla Bostancıoğlu, Bülent Yılmazer, Necip Doğutürk, Nadi Irmaklar, Sedat Çöteli, Ömer Lütfi Tuncel, Fahri Alpagut, Turan Çetinkol, Ertuğ Fırat, Mazhar Kerestecioğlu, İbrahim Selet, Hüsamettin Topuzoğlu, Rıza Nur Mazlumca ve Şeref Tunca resmi olarak hakem unvanını alan ilk grup olmuştur.

Ülkemizdeki salon hentbolü ile ilgili ilk ciddi çalışmalar 1974-1975 yıllarına dayanmaktadır. Bu tarihlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına eğitime gönderilen bir grup beden eğitimi öğretmeni, eğitim gördükleri Federal Almanya’dan dönerek görev yaptıkları Beden Eğitimi Bölümlerinde modern salon hentbolünün temellerini oluşturan değerli çalışmalar yapmışlardır.

1975 yılında, Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ankara Spor Akademisi öğretim üyesi Yaşar Sevim tarafından salon hentbolü kuralları derlenerek ilk kez bir kitap halinde yayımlandı.

Adı geçen üniversitemizde salon hentbolü adına yapılan değerli çalışmalar ile salon hentbolünün Türkiye’de yaygınlaşması ve kökleşmesine önemli katkılar sağlanmıştır.

Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Ali Şevki Erek ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü merhum Talat Akgül’ün gayretleriyle 4 Şubat 1976 yılında 22. Federasyon olarak Hentbol Federasyonu kurulmuştur.

Federasyon Başkanlığı görevine Almanya Köln Spor Akademisinde 4 yıl süre ile hentbol, basketbol, futbol, voleybol, antrenman bilgisi konularında ihtisas öğrenimi gören Yaşar Sevim getirildi.


Türkiye Hentbol Federasyonunun kurulması ile başlanan çalışmaların önemli ayaklarından biri olarak 1977 yılından itibaren üniversitelerin (Anadoluhisarı, 9 Eylül ve Manisa) Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde hentbol bilim dalı kurulmuş ve zaman içinde diğer eğitim kurumlarının müfredat programları kapsamına da alınmıştır.

Ankara 19 Mayıs, İstanbul ve Manisa Spor Akademilerinde hentbol temel ders ve ihtisas dersi olarak yer almıştır.

Açılan hakemlik ve antrenörlük eğitim programları ile Türk hentbolünün kurumlaşması yönünde önemli aşamalar kat edilmiştir. Eğitim çalışmalarına verilen öneme paralel olarak 1976-79 yıllarında 16 antrenörlük kursu düzenlenmiş ve bu kurslar sonunda 593 kişi antrenörlük belgesi almaya hak kazanmıştır.

Antrenörlük sayısı 1976 yılında 323, 1977 yılında 457 ve 1978 yılında da 593’e çıkmıştır.

Tabanını okulların oluşturduğu bu spor daha sonraları M.T.A., Beşiktaş, İstanbul Bankası Yenişehir, İ.T.Ü., Kolej, Arçelik, Simtel,Taçspor, Çukobirlik, Hacettepe, Karşıyaka, İzmirspor, Etispor, Eskişehir Kılıçoğlu Toprakspor, Pertevniyal ve isimlerini sayamayacağımız Konya, Adana, Ankara, Eskişehir, Mersin, Trabzon, Rize, Bursa gibi illerimizdeki kulüplerimizin desteği ile daha da yaygınlaşmış ve gelişmiştir.

15-25 Temmuz 1978 tarihleri arasında, Bursa’da değişik bölgelerden seçilen 26 sporcu ile ilk A-Milli Erkek Takım Kampı gerçekleştirildi. Söz konusu kampta teknik direktör olarak görev yapan Yaşar Sevim takip eden 10 yıl boyunca A-Milli Erkek Takımı Teknik Direktörlüğü görevini sürdürdü.

Genç Milli Erkek Takımımızın oluşturulmasında da Kayhan Beyhan, Yüksel Yıldız, Murat Kılıç ve Ahmet Sarıyer önemli görevler üstlenmişlerdir. Günal Ensari, Rüştü Şahin, Alexander Rezanov, Mustafa Aslan, Feridun Dorak, Yüksel Yıldız, Hüseyin Güney, Ahmet Topbaş, Ahmet Kaynak, Tuncay Eresken, Erhan Acar, Süreyya Işıldak, Osman Otay, Sezgin Kaymaz ve daha isimlerini belirtemediğimiz birçok değerli antrenörümüzün bahse konu oluşuma çok değerli katkıları olmuştur.

Türk Milli Hentbol Erkek Takımı ilk resmi maçını 12.09.1979 tarihinde Yugoslavya’nın Split şehrinde düzenlenen Akdeniz Oyunları esnasında Mısır Milli Hentbol Takımı ile yapmış ve müsabaka 16-31 şeklinde Milli Takımımız aleyhine sonuçlanmıştır.

Genç Milli Erkek Takımımız ise, ilk uluslararası karşılaşmasını 08.08.1979 tarihinde Bulgaristan’ın Loveç şehrinde Yugoslavya Genç Milli Erkek Takımı ile yapmış ve maçtan 29-10 yenik ayrılmıştır.

A Milli Erkek Takımımız ilk galibiyetini 16.12.1981 tarihinde Romanya’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda, 32-19 şeklindeki skorla Yunanistan’a karşı alınmıştır.A Milli Hentbol Bayan Takımımız, ilk uluslararası müsabakasını 08.12.1983 tarihinde, Bulgaristan’ın Haskova şehrinde Bulgaristan Milli Takımı ile yapmış ve 28-12 skorla yenilmiştir.

Üniversite Milli Hentbol Erkek Takımı ilk kez 1984 yılında, Federal Almanya’da düzenlenen Üniversiteler Dünya Şampiyonasına katıldı. Adı geçen Şampiyonadaki ilk müsabakamız Avusturya’ya karşı olmuş ve 22-15 skorla milli takımımız aleyhine sonuçlanmıştır.

1992 yılında, İzmir’de gerçekleştirilen ve Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’ın iştirak ettiği Balkan Şampiyonası sonunda Genç Milli Hentbol Erkek Takımımız Balkan Şampiyon olmuştur.

1993 yılı Haziran ayında ilk kez yapılan Yıldız Erkekler ve Bayanlar Balkan Şampiyonası’nda hentbolcülerimiz erkeklerde 2., bayanlarda 3.’lük elde etmiştir. Aynı yılın Kasım ayında düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda A Milli Hentbol Erkek Milli Takımı hentbol tarihimizde ilk kez Balkan şampiyonu olmuştur.

1994 yılında yapılan Balkan Yıldız Bayanlar Balkan Şampiyonası’nda takımımız birinciliğe ulaşmış, Eskişehir’de düzenlenen Gençler Balkan Şampiyonası’nda ise, hentbolcülerimiz erkek ve bayanlarda üçüncü sırayı almışlardır. Ocak 1995’te İzmir’de düzenlenen Dünya Üniversitelerarası Hentbol Şampiyonası’nda hentbolcülerimiz dünya ikincisi olmuş, Eskişehir’de yapılan Balkan Büyükler Hentbol Şampiyonası’nda milli takımımız Balkan Şampiyonluğu’na ulaşmıştır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP