bedenegitimispor.com

Artistik Jimnastikte Yer Hareketleri

Yer Hareketleri

Kadın artistik jimnastik içinde yer alan yer veya zemin jimnastiği olarak adlandırılır. Sporcu akrobasi, jimnastik ve dansı birleştirerek zarafetini, kişiliğini ve tekniğini tam olarak gösterebileceği bir artistik jimnastik çeşididir.

 Jimnastikçi uçar, piruetler yapar, yere temas ederler ve tekrardan havalanırlar. Yer hareketleri müzikle yapılan bir jimnastik çeşididir. Jimnastikçi bu yer hareketlerini 12 metre karelik bir zemin üzerinde yapar ve zeminin her yerini kullanmaya gayret eder.

 Yer hareketlerinde erkek serisi 50 ile 70 saniye arasında yapılırken bayanlarda ise 70 ile 90 saniye arasında yapılır. Sporcuda olması gereken özellik güç, denge, esneklik, poz verme, zıplama yanında hareketler arasıdaki geçişleri oldukça iyi olmalıdır.

Hareketler arası geçişleri uyum içinde gerçekleştirmenin yanında verilen alanın büyük bir bölümünü kullanmalı aynı zamanda dikey bir hareketlilik değil farklı yönlerde hareketlerini gerçekleştirmeli. Jimnastik serisi genellikle zemberek ve ya yarım dönüşlü (yuvarlanmalı) yuvarlanma hareketiyle başlar ve biter.

 El yayları ve takla (havada), geriye veya ileri doğru hareket edilir. Başlangıç ile bitiş arasındaki dengeler tek ayak üzerinde tutulur. Ellerin yere konup ayakların havaya kaldırılması ile amuda çıkılır ve bale, yuvarlanma hareketleri ve zıplamalara benzeyen hareketler araya serpişleştirilir.

 Kadınlarda yer hareketleri müzikle icra edilmesi ve 70 ile 90 saniye arasında yapılması dışında erkekler yer hareketleri ile aynıdır. Yer hareketleri erkeklerde 1936 yılında kadınlarda ise 1952 yılında olimpiyatlara dahil edilmiştir.

Seri boyunca jimnastikçi dans unsurlarını ve yuvarlanmayı uyumlu bir şekilde harmanlamalı, aynı zamanda alanı kullanmanın yanında hem yönünü hem de hareket seviyesini değiştirmelidir. Jimnastikçi müziğe uyum, ritim ve mekana hakim olmalı. Jimnastik hareketleri bir biri ardına uyumlu bir şekilde yapılmalı, sıçrayışlar etkileyici mesafeleri kapsamalı ve dönüşler seriye heyecan ve güzellik katmalıdır.

Kadınlarda seri 70 saniyeden az 90 saniyeden çok olamayan ve tüm alanı kullanacak bir koreografiler bütünüdür. Jimnastikçi seri süresince en çok puanı almak için çaba göstermeli bunu yapmak içinde güzellik, güç, güç ve dayanıklılık gerektirir. 90 saniye içinde jimnastikçi becerilerini en iyi şekilde göstermelidir.

Yer hareketlerinde

 • Doğrudan bağlantılı saltoların kombinasyonu
 • Farklı yönlerde güçlü ve yüksek yuvarlanma
 • Katlanmış veya çift bükümlü arka düzenler, çift arkalar
 • Üç kat bükülme.
 • Çift bükümlü düzen cepheleri
 • Çift Araplar (geriye doğru hareket edin, yarı bükülme, çift öne salto atlayın)

Minderin Özelikleri

 • Uzunluk 12 m
 • Genişlik 12 m
 • Kauçuk veya yaydan oluşan üzeri kaplı malzeme kullanılır
 1. NOT:Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkY

BEĞENDİYSENİZ YORUM YAPIN

Yorumlar

“Artistik Jimnastikte Yer Hareketleri” için 2 cevap

 1. Esmanur Tuzluca avatarı
  Esmanur Tuzluca

  çok güzel faydalı bir metin olmuş

 2. zehra avatarı
  zehra

  çok süper bana çok yardımcı oldu 👍✔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir