MASA TENİSİ TARİHİ

Masa Tenisi Nispeten genç bir spor olmasına rağmen, masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesin olarak bilinmemektedir. .

Salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.

1890 lı yıllarda İngiltere’de bu oyunun çeşitli versiyonları geliştirildi. Bunlar “whiff whaff” ve “gossima” gibi değişik isimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.

1900 yılında Amerika’yı zayaret giden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden “ping pong” ismini kulanmaya başladı.

Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques “Ping Pong” ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.

Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere’de Ping Pong Federasyonu kuruldu. Daha sonra masa tenisinin malzemelerinin pahalı olmasından dolayı kapanmak zorunda kaldı.

Buna rağmen diğer üreticilerin genel bir isim olan table tennis (masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa’da sessizce yaygınlaştı.

1921 yılında İngiltere’de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler’in Berlin’de yaptıkları  toplantıda Fédération Internationale de Tennis de Table (International Table Tennis Federation – Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) kuruldu.

İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra’da yapıldı. 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan’ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna’ydı.

Çekoslovakya ve Romanya’lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.

Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece Parker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu.

Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935 yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. Table Tennis olarak değiştirdi.

İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya’lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya’lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh’ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır.

Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı.

Asya’lı oyuncular “Penholder tutuşu” adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler.  Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bu tutuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugün bir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.

1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi

Masa Tenisinin Türkiyede Gelişmesi

Türkiye’de ilk defa 1920 li yılların ikinci yarısında tanınmaya başladığı, ilk kez Robert Koleji’nde oynandığı bilinir.İlk İstanbul Şampiyonası 1930 yılında, Altınordu Spor Kulübü tarafından düzenlenmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey finalde İstanbulspor’ lu Semih Duransoy’u yenerek, sarı-lacivertli kulübe bu dalda ilk şampiyon ünvanını kazandırmıştır. Bu tarihten 1948 yılına kadar popirelliğini kaybeden masa tenisi 1950 yılından sonra sporcu ve yarışmalar açısından sürekli bir artış olmuştur.

1955’lerde Öjen Raat, Anastas Nilolau, Nazım Arpacı, Tuncay Cebeci, Erdem Günay, Koço Yuannides, Yusuf Ishakoğlu,Şaban Selahattin .İzmir’de Vehbi Tırnaklı, Oğuz Özden parlamış  yıldızlardır.

1966 yılında Türkiye Masa Tenisi Federasyonu kurulduktan sonra okullarda ve yaşı küçük çocuklarayurt dışından gelen antrenörler tarafından öğretilmeye başlandı.

Ülkemizde modern masa tenisi çalışmaları 1967 yılında Türkiye’de göreve başlayan ilk antrenör Yugoslav  Hirbut  daha sonra Macar  Jenö Ujlaky  ile devam etmiştir. İlk fedarasyon başkanı Ali ABALI olmuştur.

Daha sonra 33 defa milli olan 1973-1985 ve 1993-1997 tarihlerinde Danyel ÇİPER fedarasyon başkanlığı yapmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir