X
ODTÜ ücretsiz yapay zeka eğitimlerinin ikinci dönemini başlattı

ODTÜ ücretsiz yapay zeka eğitimlerinin ikinci dönemini başlattı

ABONE OL
8 Nisan 2021 15:57
ODTÜ ücretsiz yapay zeka eğitimlerinin ikinci dönemini başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ODTÜ Uzaktan Eğitim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, ODTÜ Bilgeİş Eğitim Platformunun ‘Kodluyoruz Sosyal Girişimi’ işbirliği ve ‘EMpower’ desteğiyle yapay zeka üzerine yeni bir etkinliğe imza atıldığını söyledi. Türkiye’de yapay zeka alanında uzman insan gücü yetiştirme çalışmalarına erken yaştan başlanmasının önemini belirten Çağıltay, şöyle konuştu:

‘SERTİFİKA ALACAKLAR’

“ODTÜ ve Kodluyoruz Sosyal Girişimi işbirliği yapay zeka alanında başlattığı çalışma, herkese açık bir eğitim programı. Hayatımızın hemen her alanını etkileyen, geleceğin elektriği olarak da adlandırılan yapay zeka çağına Türkiye’yi hazırlamak için Orta Doğu Teknik Üniversitesinin halka açık eğitimler sunduğu Bilgeİş Eğitim Platformu üzerinden eğitimleri tamamlayanlar ODTÜ’den sertifika alacak. Türkiye’de özellikle lise öğrencilerinden başlayarak herkesi yapay zekanın ne olduğuna ve hayatları nasıl etkilediğine dair bilgilendirmeyi amaçlayan ‘Herkes için Yapay Zeka’ eğitim serisi iki dersten oluşuyor. İlki Ekim 2020’de yayınlanan Herkes için Yapay Zeka-1 ismindeki eğitime ilk 4.5 ayda 4 bin 132 kişi başladı, 1300 kişi eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika alarak yüksek bir tamamlama oranına ulaştı. Serinin ikinci eğitimi de 15 Mart 2021’den itibaren ODTÜ’nün herkese açık eğitimleri sunduğu Bilgeİş platformunda yayınlanmaya başlandı. Eğitim videolarını takip edip değerlendirme sorularını doğru cevaplayan tüm katılımcılar ODTÜ, Kodluyoruz ve EMpower destekli sertifikayı almaya hak kazanacak. Eğitimler, herkese açık, temel hedef kitle ise lise öğrencileri ve öğretmenler.”

Derslerde yapay zekayı anlamak için temel bilgiler bulunuyor. Yapay zekanın sosyal bilimler açısından değerlendirmesi ele alınıp yapay zeka uygulamalarının etik açısından doğurduğu sorunlar da paylaşılıyor. Katılımcılar, yapay zeka uygulaması geliştirilmesini sağlayan ‘veri bilimi’ sürecinin nasıl gerçekleştiğini öğrenirken, dünya çapında en popüler programlama dillerinden biri olan Python programlama dilini de ele alıyor. Eğitimin ikinci bölümde ise makine öğrenmesi ve bilgisayarda görme konularına giriş yapılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP