X
SIRIKLA YÜKSEK ATLAMA

SIRIKLA YÜKSEK ATLAMA

ABONE OL
11 Kasım 2020 16:33
SIRIKLA YÜKSEK ATLAMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SIRIKLA YÜKSEK ATLAMA

Sırık Nedir Nasıl Atlanır: Sırıkla yüksek atlama sporcunun esnek fiberglas malzemeden yapılmış bir sırık ile önceden belirlenmiş ve yan dikmelere yerleştirilmiş esnek bir çıtanın üzerinden atlaması ile yapılan bir spordur. Amaç sporcunun çıtayı düşürmeden en yükseği atlamasıdır.

Sırıkla Yüksek Atlama Yarışma Kuralları

  • Sporcu, atlayışına hangi yükseklikten başlayacağını hakeme önceden söylemelidir.

• Sırıkla yüksek atlama yapan sporcu her atlayışını 1 dakikada yapmak zorundadır.

 • aynı sporcunun birbirini takip eden iki atlayışı arasında 3 dakika olmalıdır.

• Yarışa iki ya da üç yarışmacı devam ettiğinde atlayış süresi 2 dakikaya çıkarılır.

• Eğer bir yarışmacı kalmışsa bu süre 5 dakikaya çıkar.

Sırıkla yüksek atlama alanında zaman sayacı yoksa sürenin bitimine 15 saniye kala sporcuya, sarı bayrak ile hakemler tarafından işaret verilir.

 Sırıkla yüksek atlamada en sık yapılan hatalar

 • Atlayışı yaptıktan sonra çıtayı düşürmek.

 • Verilen sürede atlayışı yapmamak.

 • Atletin atlayışından sonra sırıkla yüksek atlama çıtasının destekleri üzerinde kalmaması.

• Ayakları yerden kesildikten sonra ellerin yerini değiştirmek veya yukarıdaki elini daha üstteki bir noktaya götürmek.

 • Çıtayı geçerken eliyle çıtaya dokunmak.

Sırıkla Yüksek Atlamada Kullanılan Malzemeler Minder ölçüsü uzunluğu 4m, eni 2,5m yüksekliği 60 cm ölçülerinden az olmamalıdır. Koşu yolu en az 40 – 45 m olmalıdır. Dikmeler, elektrikli, manüel, otomatik ve yarı otomatik olanları da bulunmaktadır. Geçme çıtası, esnek bir maddeden yapılan fiberglasdır

 • Birden fazla yarışmacı yarışa devam ettiği sürece her turda çıta 5 cm’ den az yükseltilmez ve hiçbir zaman çıtanın yükseltilme aralıkları artırılamaz.

• Yarışta tek kalan atlet istediği yükseklikte atlayışını yapabilir.

5. Sırıkla Yüksek Atlamanın Bölümleri

Sırıkla Yüksek Atlamanın Bölümleri:

Bunlar Sırığın tutulması, Yaklaşma koşusu ve sırığı taşıma, Sırığın saplanması, Sıçrama ve sırığın bükülmesi, Salınım, geriye yuvarlanma, gerilme ve dönme ,Çıtayı geçme, sırığı bırakma ve konma

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR

Sırığın tutuluşu; sırık iki el ile tutulur. Sırığı tutuş yüksekliği yeni öğrenenler ile usta atlayıcılar için farklıdır. Eller arasındaki genişlik, her sporcunun kendi omuz genişliği kadar olmalıdır. Sırık her parmakla kavranmalı, ama parmaklar sırığı fazla sıkmamalıdır. Sırık solak olmayanlar için, sol kol önde sağ kol arkada olacak şekilde tutulmalıdır.

 Sırığı taşıma: sırığın taşınması üç şekilde olur bunlar yüksek, orta ve alçak taşıma şekilleridir

 1)Yüksek taşımada; sırığın ucu atletin baş hizasından daha yüksektir.

2) Orta taşımada; sırığın ucu atlayıcının baş hizasındadır.

3) Alçak taşıma: sırığın ucu, atlayıcının baş hizasından aşağıdadır. Yani yere paralel konumdadır.

Yaklaşma koşusu: Yaklaşma koşusunun uzunluğu, sırıkla yüksek atlamada da sporcunun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Yeni başlayan sporcular, hız alma koşusuna daha kısa mesafeden başlamalıdırlar. Atlayıcılar, koşuya başlangıç noktasından sıçrama noktasına kadar giderek artan hızla koşmalıdırlar. Son 5–6 adım daha kontrollü olmalıdır. Koşu, ayak ucunda yapılmalı, adımlar diz çekiliyormuş gibi atılmalıdır.

beden eğitimi spor
bedenegitimispor.com

Sırığın saplanması son beş adımda, sırığın ucunun yere yavaş yavaş indirilmesiyle başlar. Son sıçrama adımından önce, sağ kol arkadan yukarı ve sola hareket ederek baş hizasına kadar kaldırılır. Sıçrama ayağının sıçrama noktasına gelmesiyle, sırık kazana sokulur. Sağ kol önden sola doğru hareketini sürdürerek sırığı gövdenin önüne getirir. Bu sırada sırık kazana saplanır ve kazanın arka duvarına dayanması sağlanır. Sol kol dirsekten bükülü, sağ kol yukarıda gergin durumdadır. Sağ kol ile sıçrama bacağının topuğu aynı çizgi üzerindedir. Sıçrama ve sırığın bükülmesi sırığın kazana saplanması ile başlar. Uzun atlamadaki sıçramaya benzer bir şekilde yapılır. Sıçrama ayağı, çabuk bir şekilde yeri terk eder. Gövde dik tutulur. Savurma bacağı dizden bükülü yukarı savrulurken, sıçrama bacağı yeri terk eder. Sol kol dirsekten bükülürken, sırığı yukardan tutan sağ kol gergin durumdadır. Sol kol sırığı ileri, sağ kol aşağı çekerek sırığı büker. Sırığın bükülme derecesi sırığı tutan iki kol arasındaki uzaklığa göre değişir.

Sıçrama ve sırığın bükülmesi: Kuvvetli bir sıçramadan sonra, sıçrama bacağı yeri terk ederek ileri doğru salınım için savurma bacağının yanına çekilir. Sırığın yanından ileri ve yukarı doğru salınım başlar. Gövdenin üst bölümü geriye doğru bırakılırken bacaklar birbirine paralel ve bükülü konumda kalçayla birlikte yukarı sürülür. Bükülmenin artmasıyla, ön kol sırığa yaklaştırılır. Bu konumda gövde ile bacaklar L pozisyonu alır. Kalça ve gövdenin yukarı hareketi devam ettirilerek; kalça ellerin hizasına getirilirken, ayakların ucu sırığın uç noktasını geçer. Bu konumda sırık eğimi azalmaya başlar.

beden eğitimi ve spor
bedenegitimispor.com

Gerilme ve dönme: Bu konumda; bacaklar gergin ve sırığa paralel olarak yukarı doğru uzatılır. Kalça, yukarıdaki kol hizasına kadar getirilir. Kollara büyük bir kuvvet uygulanarak, gövde sola doğru döndürülür. Sırık üzerinde amut pozisyonu oluşur. Salınım, geriye yuvarlanma, gerilme ve dönme;

Çıtayı geçme: sırığı bırakma ve konma evresi başladığında atlayıcı, sırık üzerinde amut pozisyonundadır. Ayakların çıtanın arkasına sarkmasıyla birlikte, ağırlık merkezi çıta üzerine gelir. Çıta, gövdenin üst bölümü ile alt bölümünün oluşturduğu kavis arasındadır. Atlayıcı çıtayı geçtikten sonra, minderler üzerine inme hareketi başlar. İnme, genel olarak uzun oturuş durumunda, kalça üzerine yapıldığı gibi mindere ilk temas ayaklarla da yapılır. Kalça üzerine oturup sırt üstü yuvarlanılarak hareket bitirilir. 6. Sırıkla Yüksek Atlama Tekniği Sırıkla yüksek atlama, koşarak kazanılan süratin sırık yardımıyla sıçrayarak dikeye aktarılmasıdır. Sırıkla yüksek atlamada atletizmin diğer dallarında olduğu gibi farklı atlama teknikleri bulunmamaktadır

kaynak: spor lisesi spor ders kitabı

  1. NOT:Telefon uygulama linki: 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP