X
SPOR NEDİR

SPOR NEDİR

ABONE OL
25 Ocak 2021 22:08
SPOR NEDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPORUN TANIMI VE FAYDALARI

Spor Nedir: Bireylerin veya bir ekibin takımın eğlence veya ödüle ulaşmak için bir biriyle yarıştığı fiziksel efor ve beceriler içeren her hangi bir aktiviteler bütünüdür.

SPOR: Önceden belirtilmiş belli kurallara göre bireysel  yada takım halinde yapılan rekabet amaçlı yapılan onunda kazanmaya odaklanan fiziksel kapasitesini artırmayı amaçlayan fiziksel aktivitelerin tümüdür.

Spor kişilerin yaptıkları hareketlerle birlikte top hayvan raket ve çeşitli spor malzemeri içine alan aktivitelerin tümüdür. 
Spor yapmamızdaki gaye vücudun gücünü artırmak ve fiziksel kapasitemizi en üst çıkarmayı amaçlayan hareketler tümüdür.

Beden eğitimde amaç vücudumuzu ve kapasitemizi artırma ve duruş yürüyüş oturuştaki bozuklukları düzeltmek sporda gaye kazanma ve fiziksel kapasitemizi en üst düzeye çıkarmaktır.

 Spor aynı zamanda toplumları birleştirici bir rol oynar ve spor geliştikçe aynı zamanda ülkenin tanıtımına da katkıda bulunur
Beden Eğitimi kişinin fiziksel hareketlerini geliştirmeye yönelikken spor da amaç kazanmak ve yarışmaya dayalıdır.

Genellikle organize edilmiş ve gündelik katılım yoluyla katılımcıların eğlence veya ödüller için fiziksel yeteneklerini kullanmayı, fiziksel aktiviteyi sürdürmeyi veya geliştirmeyi amaçladıkları her türlü rekabetçi fiziksel aktivite ve oyunları içeren etkinliklerdir.

SPORUN FAYDALARI

Kalbi çalıştırarak kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Kalp hastalıklarını, felç  diyabet riskini azaltır

Kan basıncını düşürür

Kilo kontrolünü sağlar

Aerobik koordinasyonu geliştirir

Kan gücünü ve dayanıklılığı güçlendirir

Ruh sağlığını güçlendirir

Bireylerin osteoporuz olmasını engeller

Akciğer, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltır Eklem esnekliğini ve hareket aralığını geliştirerek yaralanma, sakatlanma riskini azaltır

NOT: Telefon uygulama linki: 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP