bedenegitimispor.com

Tenis de Set ve Saha Değiştirme

Tenis de Set Durumu Nasıldır

Tenis de normal turnuvalarda 3 set oynanır. 2 set kazanan oyuncu maçı kazanmış olur.

Davis Kupası maçları, Wimbledon Turnuvası gibi müsabakalarda ise 5 set oynanır. 3 set kazanan oyuncu maçı kazanmış olur.Altı oyuna ulaşan taraf, rakip tarafla aralarında en az 2 oyun fark varsa seti kazanmış olur.

Mesela, 6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi 6-5’le set bitmez, çünkü aradaki fark 1 oyun (game) dur. Ya oyunculardan birinin 7-5 yaparak seti bitir­mesi lazımdır veya diğer oyuncu 6-6 yaparak (tie-break) uygulamasına hak kazanır. Tie-Break setin sonucunu tayin etmek demektir (7-6 gibi).

Tenis de Saha Değiştirme Nasıl Yapılır

Her setin birinci, üçüncü, beşinci oyunlarında ve müteakip tek sayılı oyun­lar da saha değişimi yapılır.
Aynı zamanda her setin sonunda, toplam oyun sayısı tek ise saha değiştirilir. Setteki toplam oyun sayısı çift ise, bir sonraki setin birinci oyunun­dan sonra saha değiştirilir.

Sık sık görülen bazı enterasan kurallar


a) Sahanın dışında oynayan oyuncu, sahanın dışına düşeceği kesinlikle belli olan topa, havada iken vole ile vuruş yapar veya topu eliyle tutar ve puanın kendisinin olduğunu iddia eder.

Puan hiç bir zaman kendisine verilmez. Çünkü top yere değmemiştir. Topa kötü vole vurup hata yapmışsa, zaten puanı kay­betmiştir. Topa havada vole vurup, hatasız karşı sahaya geçirmişse, oyun de­vam eder.


b) Bir çizginin üzerine düşen top o çizginin çevrelediği sahanın içine düşmüş sayılır.


c) Bir oyuncu oyun esnasında birden fazla raket kullanamaz.


d) Bir oyuncu rakibin sahasında duran top veya topların kaldırılmasını iste­yebilir.


e) Bir seyircinin engellemesi sebebiyle, topu geri çevirmeyen bir oyuncu o puanın tekrarını isteyebilir. Yalnız hakemin, engellemenin oyuncunun kontrolü dışındaki sebeplerden meydana geldiğine inanmasıyla olur.


f) Oyundaki top havadayken, başka bir topa çarparsa o puan tekrarlanır.


g) Top sahadaki sabit veya hareket eden, bir maddeye değerse vuruş geçerlidir. Yalnız, sabit madde veya hareket eden madde top oyununa dahil edildikten sonra sahaya gelmişse puan 

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkY tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir