bedenegitimispor.com

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

TENİS NEDİR NASIL OYNANIR

Tenis:  Raket ve top ile iki kişi ve ya ikişer kişilik iki takım arasında 23,78 metre uzunluğunda ve 8,23 metre ile 10,97 metre genişliğinde ve sahayı tam ortadan bölen 91 cm yüksekliğindeki bir ağ (net) üzerinden topu rakip sahaya göndermeyi amaçlayan bir spor dalıdır.

Tenis dikdörgen düz bir kortta beton (sert), kil (toprak), çim veya ahşap zeminde oynanır. Profesyonel turnuvalardaki kort belirli ölçülere göre yapılmak zorundadır. Kurallar dahilinde en çok puanı alan sporcu kazanır.

Tenis ortaçağda fransa tarafından önceleri elle oynanırdı 1800’lü yıllarda İngiltere de şimdiki tenis oyunanu benzer şekilde oynanmaya başlanmıştır.

Tenis olimpiyat sporu olmasına rağmen günümüzde her seviyede ve her yaştan ve hemen hemen dünyanın her yerinde sporcusu olan bir branş haline gelmiştir

Tenis 3 set üzerinden oynanır ve iki seti alan sporcu kazanmış olur. Tenis sporcusunun amacı topu rakip sahaya atmak ve bir oyuncu topa vurmayana veya bir hata yapmasına kadar topu rakip korta yollamaktır.

Amaç, sporcuların önce 6 oyuna ulaşmalarıdır setin bitmesi için sporcuların arasında iki maç arasında en az bir fark olmasıdır. Eğer sporcular 6-6 oyunlarda berabere kalmışsa, extra olarak tie-break oyunu oynanır tie break oyununu kim kazanırsa yani 7 oyunu kazanmış olan maçı o kazanmış olur.

Tüm tenis kortları dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Tabi ki tekli ve çiftli oyunlarda uzunluğu deü,şmez ama genişliğinde değişiklik gösterir uzunluğu 23.78 metre teklerde genişliği 8.23 metre çiftler maçında ise genişlik 10,97 metredir

Tenis kortunu tam ortadan bölen ve yerden 0,914 ağ vardır. Ağ saha genişliğine paralel olarak bağlanır, ağın her iki ucunda ağı direklere sıkıca tutan metal bir kablo vardır

Sahanın geniş uçlarında çizelen çizgilere taban çizgisi, yanlarda çizilen çizgilere ize kenar çizgisi teklerde ve çiftlerde kenar çizgilerinin bir birine olan uzaklığı farklıdır. Tekler ve çiftler kenar çizgileri arası 1,37 metre fark vardır sahayı ikiye bölen çizgiye orta çizgi denir.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkY tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

Yorumlar

“Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?” için 3 cevap

 1. Songül İrem Keçeci avatarı
  Songül İrem Keçeci

  Süper olmuş 😍😍😍

 2. Zehra avatarı
  Zehra

  Çok güzel❤️❤️

 3. KORHAN ACAR avatarı
  KORHAN ACAR

  mükemmel olmuş çok FAYDALI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir