X
Tenis Raketinin Özellikleri

Tenis Raketinin Özellikleri

ABONE OL
25 Ocak 2021 01:06
Tenis Raketinin Özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tenis Raket Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Raket: Tenis raketi çapraz dokuma deseniyle örülmüş bir sap, çerçeve ve ipten oluşur. Yetişkinler için raket uzunluğu 27 inç olmalıdır. yani 1 inç 2.54 cm dir. 27 inç çarpı 2.54 cm eşittir 68.5 cm ye tekâmül edecektir

Tenisin raket ağırlığı 240 gramdan 350 grama kadar olabilir.  Bugün raket yapımında sınırlamalar vardır. Raket Boyutları : Toplam Uzunluk : 81,28 cm. Toplam Genişlik : 31,75 cm. yi geçemez. Örgü Yüzeyi : Uzunluk : 39,75 cm. Genişlik : 29,21 cm. yi geçemez.

Tenis Raketi denge noktası: Tenis raketi denge ( Balance ) noktası Raketin ağırlık merkezinin sapa olan uzaklığını gösteren ölçüdür. Bu ölçü büyüdükçe ağırlık merkezi raket başına doğru kayacaktır. Raket başı ağır raketler büyük bir vuruş gücü sağlar ve geriden oyunda avantaj sağlarken file önü ve çabuk raket başı gerektiren durumlar için tercih edilmez.

İşaret parmağımızı tenis raketinin kafası ile boynunun birleştiği noktaya koyduğumuzda kafa kısmı aşağı iniyorsa buna ağır kafalı raket, eğer sap kısmı aşağı doğru iniyorsa buna hafif kafalı raket denir.

Tenis raketini seçerken 3 ana ögeye dikkat etmemiz gerekir. Bunlar raketin ağırlığı, kafa boyutu ve dengesine dikkat etmemiz gerekir. Her raketin özellikleri kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir. Fiziki özelliklerimize, tenisi ne düzeyde oynayacağımıza ve beceri seviyemize bakarak tenis raketini seçmemizde etkili olacaktır.

Raketin sap ölçüsü, gribi: 1.2.3.4.5 şeklinde sıralı giden bu ölçüye göre raketi sapından uç noktada kavradığınızda parmaklarla elin kavrama aralığı yaklaşık bir parmak kadar olmalıdır.

Raket kafa ölçüsü: Raket başının inç kare olarak yüzey alanıdır. Küçük kafalı raketler daha küçük bir sweet spota (tatlı nokta veya vuruş için ideal nokta ) sahip ama hızlı bir hareket ve kontrol kabiliyeti sağlar. Büyük kafalı raketlerin sweet spotları da büyük dolayısıyla hatayı daha kabul edebilir.

Yeni başlayan oyuncularda Topun yüzey buluşma kabiliyeti daha belirginleşmediğinden büyük kafa tercih etmeleri doğru olabilir.


Raket kordaj gerginliği (Tel tansiyonu) : Tenis raketinin içindeki tellere kordaj denir. Tellerin bir biri arasındaki sıklıkları (mesafe) ne kadar az olursa topa temas eden tel (kordaj) daha fazla olacağından buda topu kontrol etmemizi artıracaktır.

Raket kordaj gerginliği isteğinize göre yapılır. Gerginlik arttıkça tepkime azalacağından topu az itecek, gücü azaltacak ve kontrolu arttıracaktır. Tansiyon düşükse tepkime daha çok dolayısıyla itme ve kuvvet daha çok kontrol daha güç olacaktır.

Tenis raketini seçerken her zaman raketin örülmemiş (telsiz) olmasına dikkat etmemiz gerekecektir. Tenis raketleri, sporcuların özelliklerine göre 3 farklı kategoriye ayrılır

 1. Üst  düzey raket
 • İleri ve orta seviye
 • Raket ağırlığı 300 gr üzerinde
 • Kafe boyutu 98 inç ve altı
 • Kiriş genişliği 22mm ve altı
 • Orta düzey raket
 • İleri ve orta seviye
 • Raket ağırlığı 280 ile 300 gr
 • Kiriş genişliği 22 mm ile 24 mm
 • Hafif düzey raket
 • Başlangıç orta seviye
 • Raket ağırlığı 280 gr altında
 • Kiriş genişliği 25 mm ve üstü

Top: Tenis topunun ağırlığı 56,70 ile 58,47 gr arasında, tenis topunun çapı ise 6,35 ile 6,67 cm arasında olmalıdır. Tenis topunu 254 cm yükseklikten beton zemine bıraktığımızda 135cm ile 147 cm yüksekliğe çıkmalı

NOT: Telefon uygulama linki:  tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP