X
Tenis de Puanlama Nasıl Yapılır

Tenis de Puanlama Nasıl Yapılır

ABONE OL
29 Mart 2021 21:03
Tenis de Puanlama Nasıl Yapılır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TENİS PUANLAMA SİSTEMİ

Tenis de puanlama sistemi diğer spor dallarından farklılık göstermektedir. Sporcu oyunu kazanması için en az 2 puan önde olması ve toplamda 4 puan kazanması gerekir. Kort tenisinde puanlama sistemi diğer spor dallarına göre farklılık göstermektedir.

Puan: tenis de en düşük puana ask denir ve (0) olarak değer verilir puanlama 0-15-30 ve 40 olarak artar

Oyun: oyunlar 4 er puandan oluşu ve bir sporcu veya takım en az 2 puanlık bir avantaj ile 4 puana ulaştığında oyunu kazanmış olur

Setler: Bir set 6 oyundan oluşur ve 6 oyuna ilk ulaşan veya en az 2 puan önde olan sporcu/takım seti kazanmış olur

Avantaj seti: Sporcular/takımlar 6-6 lık skora ulaştıkları da avantaj seni oynanır ve sporcu/takım 2 oyun öne geçtiğinde seti kazanır. Bu durumda bir oyuncu/takım bir puan kazandığında avantajlı duruma geçer, kaybetmesi durumunda oyun yine 2 puanlık üstünlük olana kadar devam eder

Deuce: sporcular/takımların 40-40 lık beraberlik durumlarında deuce olur. sporcunun/takımın oyunu kazanması için 2 puan öne geçmesi gerekir.

Maçlar:  Teniste maçlar genellikle 3 setin en iyisi veya 5 setin en iyisi olarak oynanır.

Tie-break oyunu: Tenis de tie-break oynanması için sporcunun/takımın 6-6 lık eşitlik durumuna kazananı belirlemek için tie-break oyunu oynanır. Bir sporcunun/takımın eşitliği bozmak veya seti kazanması için 2 puan önde olmak üzere belli puana (7,8 veya 10 puan) ulaşması gerekir.

Puan, teniste en küçük puanlama birimidir. Oyunu kazanmak için sporcunun 2 puan önde olmak ve toplamda 4 puan kazanması gerekir. Teniste sporcunun kazanmış olduğu puan miktarı önceden belirlenmiş kullanılır.

  • 0 puan- Ask
  • 1 nokta-15
  • 2 puan- 30
  • 3 puan-40
  • 4 puan- Oyun ( sporcu/takım 2 puan önde olması durumunda)

Avantaj: Beraberliğe

  • 40-40 Deuce olduğu durumlarda sporcunun oyunu kazanması için art arda 2 puan kazanması gerekir. Bir sporcu bir oyunu kazanıp diğerini kaybeder ise 2 üstünlük kurulana kadar oyun devam eder
  • Avantaj: Beraberlik olduğu durumlarda ilk puanı kazanan sporcu  avantajlı olur
  • Avantaj in: eğer servis atan sporcu avantaja sahip ise, avantajlı ilan edilir.
  • Avantaj dışı: Topu karşılayan avantaja sahip sporcu ise, servis kullanan sporcu avantaj dışı olur

Setler:

Bir set 6 oyundan oluşur. 6 oyunu kazanan sporcu/takım seti kazanmış olur. sporcular, her oyunda servis atma ve servis karşılayan sporcu arasında top gidip gelir taki biri hata yapana kadar devam eder.

Maçlar

Bir maç tipik olarak tek sayıda setten oluşur ve oyuncu / takım maçı kazanmak için setlerin çoğunu kazanmalıdır. Tipik maçlar genellikle 3 set veya 5 setten en iyisidir.

NOT: Telefon uygulama linki:  tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP