Beden Eğitimi, Beden Eğitimi Spor

Teniste Lob Shot Atışı

Teniste Lob Shot Atışı Nasıl Atılır

Lob shot; Topu rakibin sahasına yüksek ve derin bir şekilde göndermeyi amaçlayan kullanışlı bir atış tekniğidir. Savunma atışı olarak veya doğru bir şekilde uygulandığında hücum atışı olarak da kullanılabilir. Lob atışının etkili olduğu durum rakip sporcunun file önünde olduğunda haliyle arka taban çizgisini boş bırakacaktır.

 Topu lob atışıyla arka taban çizgisine gönderdiğinizde rakip sporcunun topa ulaşması zor olacağından puan almanızda kolaylaşacaktır.

Forehand Lob Shot
Backhand Lob Shot

Defansif Lob

ADIM 1: Rakibin vuruşunu engelleyin

Savunma lobu, rakip sporcunun saldırısı altındayken kullanılır. Bu nedenle kendinizi düzgün bir şekilde konumlandırmanız için zamanınız olmayacaktır. Bu şutun amacı, rakibinizin puan almadan önce topa başka bir teknik ile vurmasına zorlamaktır.

Topa iyice yaklaşın ve kısa bir geri dönüş ile topu rakibinizin üstünden sahanın arka alanına gidecek şekilde raketinizin yüzü ile topa vurun

ADIM 2

Zemin vuruşunun tam tersine, lob için ayakta ağırlık merkezi çok azdır veya hiç yoktur. Topun sahada kalması ve atışınızı döndürmek için raket ile topu yapaşça takip edin ve raketi omzunuzun üzerine getirin.

Hücum Lob

ADIM 1 HAZIRLIK

Hücum lob atışı, atış hızı yüksek agrasif bir atış tekniğidir. İyi bir şekilde uygulanan bir lob, tenis topu rakip sporcunun üzerinden geçerek sahanın arka taban çizgisine hızlı bir şekilde düşerek rakip sporcu topa ulaşmadan önce sayı alacaksınız.

Eğer topa topsipin vurmak istiyorsanız vuruşunuzu gerçekleştirmeniz için topa gerekmektedir. Topu rakip sporcunun sahasına göndermek için dizlerinizi bükmelisiniz ve raketi topun altına konumlandırmalısınız. Topa forehand veya backhand vuruşunu gerçekleştireceğiniz bir şekilde raket yüzünü topa çevirim topun altından raketinizi ileri doğru sallayarak fırçalamalısınız.

ADIM 2 DEVAM EDİN

Raketiniz ile topu fırçalarken raketinizi yukarı doğru sallamalı ve topu iyi bir şekilde karşı sahaya yollamak için raketinizi omzunuzun üzerine doğru sallayın.

Hücum lob atışı, yavaş bir forehand vuruşu gibi görünmektedir, bu da gizli bir atış için ideal kılar. Sporcular puan almak ve rakip sporcuyu şaşırtmak, rakip sporcuyu hazırlıksız yakalamak için hücum lob atışını kullanarak kendine avantaj sağlayabilir.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkYr

Makaleyi faydalı bulduysanız yorum bırakınız

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir