X
TENİSTE SERVİS ÇEŞİTLERİ

TENİSTE SERVİS ÇEŞİTLERİ

ABONE OL
15 Şubat 2021 12:12
TENİSTE SERVİS ÇEŞİTLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Raketi Kavrama ve Servis Hareketi

Teniste servis çeşitlerini anlatmadan önce, raketi kavrama ve servis hareketini öğrenelim.

Servis atışımızı gerçekleştirmeden önce raketi doğru tutuğunuzdan emin olmamız gerekmektedir. Tüm servisler için kıtasal tutuşunu kullanmanız yeterli olacaktır. Flat servis, slice servis kick servis ile topspin servis atarken yaptığımız hareketler benzerlik göstermektedir.

Servis uygulanırken ilk hareketimiz topu yukarı doğru fırlatmak olacaktır ardından raketi geriye doğru götürmek olacaktır. Kollarımız ile topun havada olduğu pozisyonuna ‘’kupa pozisyonu’’ gelmemiz gerekmektedir. Son olarak servisi tamamlamak için topa vurmamız gerekecektir. Servis atmanın sıralamasını yaptığımıza göre şimdi teniste servis çeşitlerini öğrenmeye gelebiliriz.

TENİSTE SERVİS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Flat Servis-Düz Servis

Flat servis, sahadaki en güçlü silahlarımızdan biridir. Servis çeşitleri arasında en çok tercih edilen servistir. Flat servis atılırken minimal bir spin kullanılır ve odak noktası topa vuruşta güç aktarmaktır. Kontorolün tamemen sporcuda olduğu flat serviste düz ve sert bir servis atmak için topa merkezden vurulmalıdır.

Teniste her vuruşta azda olsa spin kullanılır ama ne kadar az spin kullanılırsa vuruş o kadar hızlı olur. tenisin en hızlı ve etkili vuruşu flat (düz) servistir.

Tekniği: Raket doğru gripten tutulduktan sonra top parmak uçları ile sporcunun başının üstüne atılırken aynı zamanda raket kolu 90 derece olacak şekilde omuz hizasındadır sonra baş üstünde topa düz bir şekilde vurulur.

Avantajları:

 • servis hızı rakibe hazırlanma fırsatı için az zaman tanır.
 • Kolay puan almanızı sağlar

Dezavantajları:

 • Servis ve vole sporcularına nete gitmek için az zaman tanır
 • Hata yapma olasılığı artar
 • Kısa boylu sporcular için spin uygulamadan vurulması zor bir servistir.
 • Rakip sporcular servisten gelen gücüde kullanacakları için return hızlı olabilir

Slice (yana dönen) servis:

Slice servis, servis sırasında spin değiştirmek ve rakiplerinizin dengesini bozmak için yapılan bir vuruştur. Slice serviste (sağ elini kullananlar için) topu hafifçe sağa doğru fırlatmalı ve top ile buluşma noktası saat 03.00 yönünde olmalı. Topu bir saat yüzüne benzetin topla saat 3 konumunda temas ederek, topu etkili bir şekilde dilimliyorsunuz ve yandan dönüş üretiyorsunuz.

Servisi sol eliyle kullananlar için saatin 09.00 yönünde tola temas edeceksiniz ve topu hafifçe sola doğru fırlatmalısınız.

Teknik: Raketi doğru bir grip ile tuttuktan (sağ eli ile servis kullananlar) sonra sol alin parmak uçları ile top başın üzerine fırlatılırken aynı zamanda sağ kol 90 derece açı ile omuz hizasında, başın üzerinde topa flat servisteki duruşa göre daha sağa doğru atılır.

Avantajları:

 • Top rakibin gövdesinden daha aşağı seker buda topu kontrol etmesini zorlaştırır
 • Başarı yüzdesi fazladır

Dezavantajı: Return yapması kolaydır.

Kick Servis:

Kick servisi atmak için çok iyi bir zamanlamanın yanında vücut pozisyonunun doğru ayarlanması gerekmektedir. Bu servis çeşidinde top rakip sporcudan uzağa düşer ve rakip sporcunun yakalamayacağı kadar yükseğe sıçradığı için etkili bir servistir ama bu kick servisin uygulaması zordur.

Avantajları:

 • rakibin hücum yapması zordur.
 • Servis atan sporcuya ve vole sporcularına nete gitmek için zaman verir.
 • Top rakip sporcudan uzağa seker.
 • Topu atışın zıttı yöne seker

Dezavantajı: hata yapma olasılığı fazladır.

Topspin servis

Topspin servis, topun sahada agrasif bir şekilde seken ve güvenilir bir servis çeşidi olabilir. Topspin servis maçı kazanmakta önemli bir etkendir. Teniste ikinci servis daha yavaş olduğundan rakip sporcunun atak yapması daha kolaydır buda servis atanın üzerinde baskı hissetmesi ve sitres olmasına neden olur.

Topspin topu daha çok kontrol etmemizi sağlayacağından ilk servisin başarı yüzdesini artıracaktır. Topspin servis ikinci serviste de etkili bir şekilde kullanılabilir.

Teknik: sağ elini kullanan sporcular; sağ ayağı baseline paralel olacak şekilde pozisyon almalıdır. Bu servisi atabilmek için dizlerin bukülüp bacaklardan enerji alınması gerekmektedir. Raket yukarıya wind-up pozisyonunda olmalıdır ve top ile buluştuktan sonra vücut ağırlığı sağdan sola aktarılarak sol omuz arka telleri gösterir. Topu başın üstüne hafif sola atmalısınız.

 Topa saat 7 yönünde vurulmalıdır. Bunu yaparak topun arkasını fırçalıyormuş gibi vurulmalıdır. Topa tam baş üstünde olduğu zaman vurulmalıdır.

Avantajları:

 • Atak yapması zordur
 • Yükseğe sıçrar bu yüzden rakip sporcu topu karşılamada zorlanır
 • Servis atana ve vole sporcularına nete gitmek için zaman tanır

Dezavantajı: Karşı vurması kolaydır. Sonuç olarak, oyunlarda çeşitlilik göstermek istiyorsak bu servis çeşitlerini uygulamanız gerekecektir. Farklı servis ve dönüşlerde ustalaşarak rakip sporcunun tahmin yürütmesini milimale düşürebilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP