Beden Eğitimi ve Spor Güncel Bilgiler

TENİSTE VURUŞ ÇEŞİTLERİ

Teniste Vuruş Çeşitleri, Teniste Vuruş Çeşitleri Nelerdir, Forehand Vuruş Nasıl Yapılır, Backhand Vuruş Nasıl Yapılır,

TENİSTE VURUŞ ÇEŞİTLERİ
305 views Okundu
21 Şubat 2021 - 17:32

Teniste Forehand ve backhand Vuruşları Nasıl Yapılır

 Tenis sporunda faklı vuruş çeşitleri vardır. Bunlar içinde en çok kullanılan forehand ve backhand vuruş tekniklerini öğrenelim.

FOREHAND VURUŞU

FOREHAND VURUŞ

 Forehand vuruş, tenis sporcusunun öğrendiği ilk ve en kolay vuruş çeşididir. Tenis raketinin tutulduğu elin avuç içi iç tarafının öne doğru baktığı vücudun aynı yönü gösterdiği vuruştur. Çoğu tenis sporcusu forehand vuruşunu raketi tek eliyle tutarak topa vururlar.

 Sporcular forehand vuruşunu gerçekleştirirken farklı tutuş stilleri kullanırlar. Forehand vuruş güçlü ve saldırı vuruşudur.

Konumlandırma:

  • Çoğu sporcunun yaptığı temel hata, topa vurduklarında raketi kötü konumlandırılmalıdır. Top eğer sizden çok uzaktaysa ve yanlarda ulaşamayacağınız yerdeyse topa vurmayın. Ayrıca top vücudunuza çok yakın ise yine forehand vuruş yapmamalısınız.
  • Topa rahat ulaşabileceğiniz bir yerden vuruşunuzu gerçekleştirin, bu topa vurmak için kolunuzu tam olarak uzatmanız gerekmediği ve özellikle top ön kalçaya yakın durumdayken topa vurmalısınız.
  • Raket yüzü: Topa temas halinde kapalı bir raketten kaçının (raketinizi kapalı tutuş). Topsipin vuruşu gerçekleştirmek için top ile raket arasında fırçalama etkisini yaptığından emin olmalısınız.
BACKHAND VURUŞU

BACKHAND ( ters vuruş) VURUŞ

Backhand vuruş, forehand vuruşun tam tersidir. Elimizin dış yüzü topu atış yönünü göstermelidir. Elin arkası avuçtan önce gelecek şekilde tenis raketini salladığı tenis vuruşudur. Backhand voleybolu, zemin vuruşunu ifade eder (topun vuruştan önce zıpladığı).

  • Backhand vuruşunu tek el ile mi yoksa çift el ile mi vuruşun etkili olacağını belirlemede kullanılan belirleyici faktörler vardır
  • Tek el ile tipik olarak koşarken daha fazla erişim sağlamak ve aynı zamanda topspin backhand vuruşuna ek olarak dilim (slic) backhandi kolay bir şekilde kullanarak daha büyük bir şut stili varyasyonu yapmaktadır.
  • Çift el ile backhand tipik olarak en iyi sonuçları elde etmek için daha büyük bir omuz dönüşü yaparak sporcuya ekstra güç sağlar. İki elini kullananlarında toprak vuruşunda veya servis dönüşlerinde ‘’geç kalma’’ olasılığı daha düşüktür. Bazı sporcular topa erişimlerde kaybettikleri şeyi, kompakt bir geri dönüş ve doğal omuz dönüşü ile telafi etmekten daha fazlasını yaparlar
  • Faydaları: Tek el ile mi yoksa çift el ile mi backhand vuruşunun daha etkili olduğunu söyleyen farklı kişiler var. Sporcunun kişisel performansına bakarak tercihlerini gerçekleştirirler. Tek el ile backhand vuruşunu en iyi sergileyen Nadal’ dır. Wawrinka  çift el ile backhand vuruşunu en iyi şekilde sergiler

Eğer agrasif  slic (dilim) backhand oynamakta rahatsanız, tek el ile backhand vuran sporcu sizin için ideal olacaktır.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkYr

Makaleyi faydalı bulduysanız yorum bırakınız

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

hack forum warez webmaster forumu hack haber hack forum hack forum