X
Trambolin Jimnastiği Nedir

Trambolin Jimnastiği Nedir

ABONE OL
13 Ocak 2021 14:38
Trambolin Jimnastiği Nedir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trambolin Jimnastiği Nedir?

Trambolin Jimnastiği, çocukların güvenli ve gelişimsel olarak havada yapılan becerileri geliştirmek ideal bir spor dalıdır. Aynı zamanda koordinasyon ve beden farkındalığını geliştirir. Çocuklarınızı trambolin sporlarına yönlendirin ve çocukların özgürce zıplamalarını sağlayın

Trambolin Jimnastiğinin Faydaları;

  • Yerde ve havada kendine güvenen vücut hareketlerini geliştirir
  • Güç geliştirir ve vücudu hayatta oluşabilecek zorluklara hazırlar
  • Zihinsel ve bedensel olarak yeni hedefler koymalarını sağlar
  • Duruş ve çevikliği geliştirdiği gibi yere (trambolin) güvenli bir şekilde inmesine olanak sağlar
  • Çocukların Yeni beceriler kazanmasına olanak sağlar.

Trambolin Jimnastiği Çeşitleri

  1. Bireysel Trambolin: Trambolin de iki hareket gerçekleştiren bir yarışmacıdan oluşur. Bu hareketlerden ilki zorunlu olarak yapılacak olan hareketler ikincisi ise isteğe bağlı olarak yapılacak hareketlerdir.

Trambolin jimnastiğinde zorunlu olan beceriler çoğu yarışmalarda beceriler, trambolin ile 10 defa temas etmek ile gerçekleştirilir. Bu beceriler havada yapılan çeşitli sporcunun vücudu ile yaptığı belli şekillerden oluşur (pike, düz pike ve düz sekmeler) kıvrımlı birden fazla takla atlamaya kadar değişir.

Hakemler jimnastikçinin vücut pozisyonlarına, havada vücudunu döndürme derecelerine ve uygulanan bükülme zorluklarına göre puan verirler.

İkinci isteğe bağlı olarak yapılan hareketler bir biri ardına yapılan 10 farklı becerinin kombinasyonundan oluşur. Jimnastikçi yapacağı hareket becerilerini kendi seçer.

Sporcular estetik açıdan güzel ve göze hoş gelecek becerileri göstermek için, trambolinden 8 metreye kadar yüksekliklerde yapılan, çoklu bükülme, ikili üçlü taklalar ile 10 farklı becerinin kombinasyonundan oluşur.

Hakemler ocak 2011 den itibaren iki farklı beceride ‘’ uçuş süresi’’ puan verilecektir. Beceri süreleri iki farklı şekilde ölçülür manuel ve ya elektronik olarak ölçülür.havada geçirilen süre ne kadar uzun olursa o beceriye verilen puan da yüksek olur. Süre saniye cinsinden ölçülür.

2- Senkronize trambolin: Senkonize trambolin bireysel trambolin ile aynı olarak değerlendirilir. Bireysel trambolinden ayıran şey ise iki rakip sporcunun aynı anda iki bitişik trambolin de performanslarını sergilerler. Sporcuların aynı anda gerçekleştirmesi gereken ve aynı on beceriden gerçekleştirilir.

Puan, her sporcuya gerçekleştirdiği beceri derecelerine göre iki hakem tarafından ayrı ayrı verilir. Senkonize trambolinin de sporcılar bir beceriyi aynı anda gerçekleştirmeli sporculardan biri farklı beceriyi veya hatta aynı beceriyi farklı bir pozisyonda gerçekleştirirse sporcular hata yapılan beceride durdurulur, sporcular hatadan önce gerçekleştirilen kısım için puan verilir

İki sporcu arasındaki senkronizasyonuna bakmak için ayrı iki hakem daha vardır. İki sporcunun da aynı anda aynı yüksekliğe sıçraması dahil diğer becerilerinide aynı senkronize ile yapmaları durumunda, yapılan becerinin zorluk derecesi, bireysel taramboline benzer şekilde puanlama verilir

3- Çift Mini Trambolin: Çift mini trambolin alanı normal trambolin alanından daha küçüktür. Jimnastikçi koştuktan sonra önce trambolinin eğimli ucuna zıplar ardından trambolinin düz olan kısmına düşüp tekrar sıçradıktan sonra yukarı doğru sıçrar yukarıda  takla vb becerilerini gerçekleştirdikten sonra yere mindere (matın)  inmeden önce çeşitli beceri setlerini gerçekleştirir.

Trambolin yarışmalarında iki farklı geçiş gerçekleştirilir. Birinci geçiş Sporcu eğimli uçtan düz uca atlarken havada bir beceri gerçekleştirir ikinci beceriyi trambolinin düz tarafında sıçradıktan sonra mata (minder)  düşmeden ikinci becerisini gerçekleştirir. Bu atlayış mounter pass olarak adlandırılır

İkinci geçiş ise; sporcular önce eğimli uçta düz bir atlama gerçekleştirdiği ve düz uca iniş sırasında bir beceri gerçekleştirir ve mindere düşmeden önce ikinci becerisini gerçekleştirir buna gözlemci geçişi adı verilir. Bireysel trambolin ile çift mini trambolin arasındaki temel fark; çift mini trambolinde, trambolin boyunca çok sayıda hareket içermesi.

iki beceri sırayla gerçekleştirilir

  • Eğimli ve düz alan arasında yapılan beceri
  • Gözlemci geçişi trambolinin düz alanı üzerinde gerçekleştirilir. Ardından mindere inmek için bir beceri daha gerçekleştirilir.
Europamesterskaberne i Tumbling
  • 4- Tumbling: Taklalar; sporcular her hangi bir alet olmadan düz zemin üzerinde 8 farklı beceriden oluşan hareket becerilerini gerçekleştirirler. Temponun iyi kontrollü, biçimini, uygulanmasını ve sürdürülmesini gösteren hareketleri göstermelidir. Sporcular becerilerini 25 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki yaylı bir parkurda gösterirler.

Sporcular beceri hareketlerini sergilerken iki geçiş gerçekleştirirler. Bunlardan ilk geçiş barani veya rudy ile başlayan becerileri hareketlerini,  minderden inmeden önce bükülmüş takla ve kırbaçları içerir. Sökme becerilerinde genellikle geriye ikili ve ya üçlü geri taklaları içerir. Küçük yaş grubu ve seviyelerinde ise sporcular becerilerini zemin üzerinde 5 beceri gerçekleştirir

NOT: Telefon uygulama linki:  tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP