Voleybol Nedir, Nasıl Oynanır

Voleybol Sahası

Voleybol Saha Ölçüleri Nedir?

Voleybol sahası 18 metre uzunluğun da,  9 metre genişliğinde FIVB ( Uluslar arası Voleybol Federasyonu)  tarafından belirlenmiş bir standart ölçüye sahiptir. Sahanın tan ortasında bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden üç metre geride olan alana hücum alanı denir.

 Voleybol hem açık alanda hem de kapalı alanda oynanan bir spordur. Voleybol sahası 9-18 metre boyutlu sahanın enine bir çizgi ile ikiye ayrılır ve takımlar her sette yer değiştirerek sahayı kullanırlar

Voleybol topunun çevresi 65 cm, ağırlığı ise 260 ile 280 gr arasında olmalıdır. Voleybol maçı esnasında sporcular, kendi alanları dışında kalan alanlara (rakip takım sahasına) basamazlar.

Her iki yarı sahanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümünün gerisinde kalan bölge servis alanıdır. Servis bu alandan veya gerisinden atılır.

Voleybol maçında sporculardan üç tanesi hücum bölgesinde, diğer üç sporcu ise arka alanda savunma yaparlar. Voleybol oyun alanından dışa doğru her yöne 3 metre genişliğinde bir boşluk bırakılır ve bu boşluk alana serbest alan denir. Voleybol sahasını üç boyutlu düşündüğümüzde birde serbest oyun boşluğu vardır.

Serbest oyun boşluğu,

sahanın zemininden en az 7 metre yüksekliği ifade eder. Bu yükseklikte bir engel olmaması gerekir.

Serbest oyun boşluğun da amaç;

topun rahatça yükselebilmesi ve bir takım için dezavantaj oluşturmadan oynanmasıdır. Serbest oyun bölgesi FIVB uygulaması dünya ve resmi müsabakalarda farklılık göstermektedir.

FIVB, serbest bölgenin yan çizgilerden 5 m. Dip çizgilerden ise 6,5 m genişliğindeki alanda olmalıdır. Aynı zamanda serbest oyun boşluyu zeminden en az 12,5 m olmalıdır.

Voleybol sahası yüzeyi;  voleybol sahasının yüzeyi belli standartlarda olmalıdır. Sporcu sağlığı açısından oyun yüzeyinin düz, ahşap veya sentetikten yapılması ve kaygan olmaması gerekir.

Oyun alanının rengi kapalı salonlar için açık renkli olmasının yanında serbest bölge ile arasından bariz renk farklılığı olmalıdır. Saha çizgilerinin tamamı 5 cm genişliğinde beyaz renkte olmalı. Ayrıca çizgilerin genişliği oyun alanının içine dahildir.

Voleybol File ve Direklerin Ölçüleri

Voleybol filesi, orta çizginin hemen üstündedir. Voleybol file yüksekliği erkeklerde 2.43 m, kadınlarda ise 2.24 m’ dir. File yüksekliği kurallarda belirtilen ölçülerden 2 cm’ den fazla geçmemelidir.

Voleybol file genişliği 1 m, uzunluğu ise 9.5- 10 m olmalıdır. Filedeki beyaz bantlar ise 7 cm genişliğindedir. Voleybol anten yüksekliği 1.80 m ve 10 mm çapında olmalıdır.

Voleybol direkleri; voleybol direkleri fileyi sabitlemek için kullanılır. Direkler voleybol sahasının yan çizgisinden yarım metre ile 1 m uzaklıkta yere sabitlenir.

Direkler taşınabilir olmalıdır veya yere sabitlenmelidir. Direklerin uzunluğu 2.55 m olmalı aynı zamanda sporcu sağlığını korumak için yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir