X
Yüzmenin Tarihi

Yüzmenin Tarihi

ABONE OL
14 Temmuz 2021 23:15
Yüzmenin Tarihi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzmenin Tarihi ve Türkiyedeki Gelişimi

Yüzme sporunun tarihi alanda nezaman ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bazı bilim adamları yüzmenin tarihinin,“İnsanların doğuşu ile başladığını” söylerler.

Eski çağlarda insanlar kendilerini vahşi hayvanlardan, su kazalarından koruma ve gıda temini için yüzmeden faydalanmış olduklarını arkeolojik kazı ve bulgulardan anlaşılırken, yüzme sporu insanların karşısına spor olarak değil, bir ihtiyaç olarak çıktığını kanıtlamıştır.

          Yapılan arkeolojik araştırmalar, MÖ 9000 yıllarında arkeolojik kazılarda Libya çölünde Son vadisindeki mağara duvarlarında ki resimler incelediğinde bugünkü kurbağalama stilinin aynısının yüzüldüğünü görmekteyiz. Araştırmalar sonucu çok sayıda yüzme resimleri, yazılar ve hikayelere rastlanmaktadır.

Pers, Atina ve Sparta uygarlıklarından kalma kabartma resimlerden küçük yaştaki çocuklara yüzme öğretilme yoluna gidildiği de gözlenmektedir

          Orta Asya’da yaşayan Türklerin orada bulunan göller ve nehirlerde yüzdükleri bilinmektedir. Londra’da ki British müzesinde bulunan kabartmalarda Uygur Türklerinin bugün ki kulaç stillerini uyguladıkları görülmektedir. Asur savaşlarında mağlubiyetle karşılaşan savaşçıların kaçmak için nehirlere yüzerek geçtikleri Asur kabartmalarında görülmektedir.

           Yüzme ile ilgili ilk kitap 1578 yılında alman bir profesör tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın adı “yüzücü yada yüzme sanatı üzerine bir diyalog” (Der Schwimmer oder ein Zwiegespräch über die Schwimmkunst).    

           Yüzme sporunun dünyadaki yerinden bahsedecek olursak eğer, 1828 yılında Liverpoolda ilk açık hava havuzu inşa edilmiştir. Avrupaya yayılması sonucu 1882 yılından sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde yüzme federasyonları kurulmuştur.

ABD yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1882′de amatör Spor birliğinin (AAU) kurulmasıyla gerçekleşmiştir. Modern olimpiyat oyunlarının başlaması ile birlikte olimpiyatlarda kategori sınıfına yüzme sporu yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalarda 1912 yılında da bayan yüzücülerde olimpiyat yüzme yarışlarına katıldı.

           Osmanlıların deniz sporları ile ilgili kaynakların bulunduğu bölgeler, İstanbul’daki Veliefendi çayırının bulunduğu sahil, Yalı Köşkü, Beylerbeyi, Kuleli, Göksu, Fenerbahçe Burnu ve Kalamış Koyu, deniz sporları denilebilecek hareketlerin yapıldığı yerlerdir.

          Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden Kağıthane şenliklerinde yüzme yarışlarının yapıldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Osmanlı Donanması’ndaki leventlerin de çok iyi yüzme bildikleri eldeki kaynaklardan tespit edilmiştir. Fakat bunların ne çeşit bir yüzme stili olduğuna dair bir bilgi bulunamamıştır.

          Türkiye’de ilk yüzme yarışları 1937 yılında İstanbul Moda da yapılmıştır. 1942 yılında İstanbul Ortaköy semtinde ilk modern yüzme havuzu inşa edilmiştir.

 1957 yılında Rıza Salih Saray başkanlığında Türkiye Yüzme Federasyonu kurulmuştur. Ülkemizde ve dünyada yaygınlaşan açık ve kapalı yüzme havuzları sayesinde yaz kış yüzme sporu yapılabilmektedir.

Kaynak: https://www.havuzburda.com/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ