X
YÜZÜCÜ OMUZU NEDİR?

YÜZÜCÜ OMUZU NEDİR?

ABONE OL
26 Ocak 2021 23:10
YÜZÜCÜ OMUZU NEDİR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzücü Omuzu: Omuz hareketlerinin yoğun olarak kullanıldığı voleybol,tenis,basketbol, halter,hentbol gibi spor türlerinde ve kalecilerde çok sık karşılaşılan bir sorundur.               

Sporcuların yoğun antrenman yaptığı ve maç trafiğinin arttığı dönemlerde kas ve tendon gruplarında şişmeler olmakta bunun sonucunda omuz hareketlerinde ağrı ortaya çıkmaktadır. 

Omuzun üst dış bölgesinde hissedilen ağrı ile karekterize olup kol doksan dereceden fazla kaldırılmaya çalışıldığında yoğun olarak ağrı hissedilir ve tıkırdama tarzı bir ses duyulur. 

Topu fırlatma-atma tipi omuz hareketlerinde ağrı artar.Bu rahatsızlık omuzda sıkışma(impingement sendromu) olarak da adlandırılır. Teşhiste muayene ve M.R. önemli bir yere sahiptir. 

 Tedavi olarak öncelikle sporcunun dinlendirilmesi ,hasta omuza soğuk uygulanması ,antienflamatuar ilaç ve fizik tedavi önerilir.Buna ilave olarak  omuz kasları egzersizler ile kuvvetlendirilir.Sporcu rahatlamaz ise artroskopik gevşetme yapılır. 

 Sportif aktiviteye dönüş 6-8 haftalık bir zaman alır.Bu süre içinde sporcular sakatlanmadan önceki performanslarına ulaşırlar.

Sporcuların  bu tür sorunlarla  karşılaşmaması için egzersiz sürelerini çok uzatmamak ve çalışma aralarında yeterince dinlenmek gerekir Her spor türü için mutlak gerekli olan antrenman öncesi iyi ısınma ve germe egzersizleri yapılmalıdır.

Yapılan spor  türünde çok önemli olan omuz esnekliği  ve kuvvetinin  arttırılması gerekir.

NOT: Telefon uygulama linki: bit.ly/2ZQHkY tıklayarak üye olabilirsiniz

MAKALEYİ FAYDALI BULDUYSANIZ YORUM BIRAKIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP