X
Teniste Atış (Şut) Teknikleri 1

Teniste Atış (Şut) Teknikleri 1

ABONE OL
29 Mart 2021 20:41
Teniste Atış (Şut) Teknikleri 1
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teniste Atış (Şut) Teknikleri

Tenis sporunu öğrenmeden önce bilinmesi gereken temel atış teknikleri vardır. Sporcular bazı atışları diğer atış tekniklerine tercih ederler. Her sporcunu en azından temel atış tekniklerini bilmesi gerekmektedir.

Volley: teniste volley, sporcunun karşıdan gelen topun kendi sahasında yere temas etmeden önce vurulduğu atıştır. Genellikle sporcu fileye yakın pozisyondayken veya ağa yaklaşmakta iken volley vuruşunu gerçekleştirir. Volley atışını çok sık olmasada sahanın ortasında ve hatta arka taban çizgisinin yakınında da vurabilir.

Volley atış tekniğinde ağa yaklaşmanın asıl amacı, sahanın kontrolünü sağlamak ve sporcu kendine vuruş açısı sağlar ve böylece sayı alması daha kolaylaşır.Volley  vuruş basit bir vuruş olması sebebi ile en kolay atış tekniklerinden biridir. Topa havada bloke edilerek vurulur.

Yarım Volley (Half volley): Yarım volley topun yerden kısa bir sekme ile oynanan bir atış tekniğidir. Genellikle sporcunun rakibin atışında top havada iken tam ulaşamadığında topa vurduğu defansif vuruştur.

Teniste tutarlı bir şekilde vurulması en zor atışlardan biridir. Sürekli yarım volley atışını yapmamalıyız. Bu atış tekniğini gerçekleştirdikten sonra ya fileye veya temel duruş çizgisine geri dönmelisiniz.

Yarım volley temelde pick-up atışıdır. Bu atış tekniğinde çok iyi bir zamanlama, görüş açısının iyi olması ve iyi raket tutuşunuz çok iyi olmalıki etkili bir atış yapasınız.

Overhead (tepegöz): genellikle rakip sporcunun lob vuruşunu karşılamak için savunmak amacıyla yapılan atış tekniğidir. Eğer fileye doğru ilerliyorsanız ve rakibinize baskı uyguluyorsanız, rakibinizin lob atışını kullanacağını tahmin etmelisiniz. Rakip sporcu lob atışını gerçekleştirdiğinde top başınızın üzerinden geçecektir.

File önünde hareket halinde iken karşıdan gelen topa servis vuruyormuş gibi baş üstünden topa vurma şansı elde edeceksiniz.

Overheand atış tekniğini uygularken gözleriniz ile her zaman topu takip etmeli, sol elinizi yukarı doğru kaldırıp topa vurana kadar hareket ettirmelisiniz. Rakip sporcunun topa lob vuracağından emin olduğunuz andan itibaren topla birlikte hareket etmelisiniz. Topa sert vurmaktan kaçınmalısınız bazen topa sert vurmak istememiz isabetliğimizi kaybettirir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP